Freestyle slalom

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
rolkarz w czasie wykonywania slalomu Les Invalids, Paryż.
Uczestnik finałów IFSA.

Freestyle slalom – technika jazdy na rolkach polegająca na wykonywaniu efektownych trików w jeździe pomiędzy rozłożonymi w równej odległości w linii prostej pachołkami. Historia francuskiego slalomu rozpoczęła się najprawdopodobniej w okolicach 1994 roku (powstanie Narodowego Komitetu Akrobatyki Wrotkarskiej we Francji)[1].

Rolki[edytuj | edytuj kod]

Większość wrotkarzy używa łyżworolek, część jednak stosuje tradycyjne wrotki. W przypadku łyżworolek często stosowany jest rockering, czyli podnoszenie przednich i tylnych kółek oraz krótkie szyny (219-243 mm) by uzyskać maksymalną zwrotność. Rolki do jazdy slalomu są bardzo sztywne przez co odpowiednio zabezpieczają kostkę.

Zawody[edytuj | edytuj kod]

Na zawodach Światowej Federacji Wrotkarzy Slalomowych zawodnicy mogą uczestniczyć w kilku konkurencjach:

Battle Slalom[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy są rozdzielani na 3-4 osobowe grupy według rankingu. Każdy z nich ma 2 lub 3, 30 sekundowe przejazdy. Sędziowie wybierają po 2 najlepszych zawodników z każdej grupy, którzy przechodzą do następnej rundy itd.

Classic Style Slalom[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy przygotowują układ tricków z podkładem muzycznym, który prezentują przez 90 sekund. Sędziowie oceniają wrotkarzy na podstawie techniki, stylu, oraz zgrania z muzyką, przyznając od 0 do 100 punktów.

Speed Slalom[edytuj | edytuj kod]

Zawodnicy muszą jak najszybciej przejechać na jednej nodze, przez rząd złożony z 20 kubeczków ustawiony w odstępach 80cm. Za strącenie lub ominięcie kubka naliczane są karne 0,2 sekundy. Kwalifikacje odbywają się z wolnego startu i każdy zawodnik ma dwa pomiary czasy, przy czym jeśli strąci on lub ominie więcej niż 4 kubki, czas nie zostaje odnotowany. Następnie zawodnicy dobierani są w pary, według czasu z kwalifikacji i dalej zawody prowadzone są systemem k.o. do dwóch zwycięstw.

Freestyle Slides[edytuj | edytuj kod]

Wrotkarze, po uprzednim rozpędzeniu wykonują slajdy, które są zaawansowanymi technikami hamowania. Oceniane są poziom trudności, styl oraz długość slajdu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. NaRolkach - wszystko o rolkach, www.narolkach.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]