Fundusz Pomocy dla Związków i Zrzeszeń Branżowych Hodowców i Producentów Rolnych

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Fundusz Pomocy dla Związków i Zrzeszeń Branżowych Hodowców i Producentów Rolnych – środki celowe istniejące w latach 1981–1986, powstałe ze środków państwowych jednostek organizacyjnych prowadzących skup zwierząt, produktów rolnych oraz płodów rolnych w  wysokości 0,5% rocznej wartości skupu od rolników indywidualnych. Środki te obciążały koszty jednostek prowadzących skup. Fundusz gromadzony był na koncie bankowym Ministerstwa Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Powołanie Funduszu[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie zarządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z 1981 r. w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i gospodarowania Funduszem Pomocy dla Związków i Zrzeszeń Branżowych Hodowców i Producentów Rolnych ustanowiono Fundusz[1]. Powołanie Funduszu pozostawało w związku uchwałą Rady Ministrów z 1981 r. w sprawie zapewnienia warunków rozwoju i działalności samorządnych związków i zrzeszeń branżowych hodowców i producentów rolnych[2].

Przeznaczanie Funduszu[edytuj | edytuj kod]

Środki Funduszu przeznaczane były na uzupełnienie własnych środków związków i zrzeszeń branżowych na sfinansowanie ich działalności statutowej w zakresie zwiększenia produkcji towarowej, wprowadzenie postępu technicznego i unowocześnienie organizacji i technologii produkcji[2].

Wysokość odpisów na Fundusz[edytuj | edytuj kod]

Wysokość odpisów na Fundusz ustalano na podstawie preliminarzy budżetowych przedstawianych Ministerstwu Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przez krajowe związki i zrzeszenia branżowe hodowców i producentów rolnych, w terminie do dnia 30 września każdego roku poprzedzającego rok budżetowy, w tym[1]:

  • wysokość odpisów na fundusz ustalano po zasięgnięciu opinii zainteresowanych ministrów oraz Zarządów Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich i Centrali Spółdzielni Ogrodniczych i Pszczelarskich.
  • środki na fundusz w danym roku naliczano od wartości skupu w roku poprzednim.
  • o ustaleniach wysokości odpisów na fundusz w danym roku zawiadamiano w terminie do dnia 31 stycznia zainteresowanych ministrów i zarządy w celu dokonywania odpisów przez podporządkowane im jednostki organizacyjne.
  • środki funduszu przekazywane były w okresach kwartalnych krajowym związkom i zrzeszeniom na działalność określoną w preliminarzach.

Zniesienie Funduszu[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie uchwały Rady Ministrów z 1986 r. w sprawie uznania niektórych uchwał Rady Ministrów i Prezydium Rządu ogłoszonych w Monitorze Polskim za nie obowiązujące zlikwidowano Fundusz[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Zarządzenie Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 13 października 1981 r. w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i gospodarowania Funduszem Pomocy dla Związków i Zrzeszeń Branżowych Hodowców i Producentów Rolnych. M.P. z 1981 r. nr 27, poz. 238
  2. a b Uchwała nr 31 Rady Ministrów z dnia 20 lutego 1981 r. w sprawie zapewnienia warunków rozwoju i działalności samorządnych związków i zrzeszeń branżowych hodowców i producentów rolnych. M.P. z 1981 r. nr 8, poz. 63
  3. Uchwała nr 157 Rady Ministrów z dnia 22 października 1986 r. w sprawie uznania niektórych uchwał Rady Ministrów i Prezydium Rządu ogłoszonych w Monitorze Polskim za nie obowiązujące. M.P. z 1986 r. nr 31, poz. 221