Fundusz rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego w gminach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Fundusz rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego w gminach – celowo gromadzone środki finansowe istniejące w latach 1978–1983, tworzone w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych „Samopomoc Chłopska”, mający na celu zapewnienie warunków dalszego rozwoju i finansowanie budowy, rozbudowy i modernizacji zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego.

Ustanowienie Funduszu[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie uchwały Rady Ministrów z 1978 r. w sprawie utworzenia w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" funduszu rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego w gminach ustanowiono Fundusz[1].

Tworzenie Funduszu[edytuj | edytuj kod]

Fundusz tworzony był z odpisów z zysku spółdzielni i związków spółdzielni zrzeszonych w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych „Samopomoc Chłopska”, w wysokości 0,4% wartości skupu oraz z dobrowolnych wpłat dostawców produktów rolnych.

Środki funduszu gromadzone były na odrębnym rachunku w Banku Gospodarki Żywnościowej.

Przeznaczenie Funduszu[edytuj | edytuj kod]

Środki finansowe przeznaczone były na finansowanie budowy, rozbudowy i modernizacji zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, a w szczególności:

  • przetwórni owoców i warzyw,
  • suszarni owoców,
  • zlewni i punktów schładzania mleka,
  • piekarni,
  • zakładów przetwórstwa mięsnego,
  • wytwórni napojów bezalkoholowych.

Ze środków funduszy mogły być finasowanie drobne inwestycje o wartości kosztorysowej nie przekraczającej 10 mln zł, wykonywane systemem gospodarczym na podstawie dokumentacji uproszczonej, przy maksymalny wykorzystaniu miejscowych materiałów budowlanych.

Zadania inwestycyjne mogły być wykonywane ponad nakłady inwestycje określone dla Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych „Samopomoc Chłopska” przyjęte w uchwale o narodowym planie społeczno-gospodarczym.

Decyzje w sprawie wykorzystania środków funduszu podejmował Zarząd Główny Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych „Samopomoc Chłopska” na podstawie wniosków naczelników gmin i zarządów spółdzielni.

Nie wykorzystane środki funduszu przechodziły na rok następny.

Zniesienie funduszu[edytuj | edytuj kod]

Na podstawie uchwały Rady Ministrów z 1983 r. w sprawie utraty mocy obowiązującej niektórych uchwał Rady Ministrów i Prezydium Rządu, ogłoszonych w Monitorze Polskim zlikwidowano Fundusz[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Uchwała nr 111 Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 1978 r. w sprawie utworzenia w Centralnym Związku Spółdzielni Rolniczych "Samopomoc Chłopska" funduszu rozwoju przetwórstwa rolno-spożywczego w gminach. M.P. z 1978 r. nr 27, poz. 95
  2. Uchwała nr 108 Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 1983 r. w sprawie utraty mocy obowiązującej niektórych uchwał Rady Ministrów i Prezydium Rządu, ogłoszonych w Monitorze Polskim. M.P. z 1983 r. nr 30, poz. 160