Głownia pyląca kukurydzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Głownia pyląca kukurydzychoroba grzybowa roślin, wywoływana przez patogen Sphacelotheca reiliana (Kühn) Clint należący do klasy Microbotryomycetes.

Etiologia i cykl życiowy[edytuj]

Teliospory zimują w glebie lub na powierzchni ziarniaków, które są przeznaczone do siewu. Następnie z teliospor wyrastają 4-komórkowe podstawki, na których to podstawkach powstaje jedno sporydium. Ze sporydium wyrasta strzępka grzybni. Zarówno sporydium jak i grzybnia są haploidalne. Po plazmogamii dwóch komórek strzępek różniących się haploidalnością powstaje dikariotyczna komórka. Z komórki rozwija się dikariotyczna grzybnia, która wrasta do rośliny i się w niej rozwija. Skala występowania choroby zależy od liczby teliospor znajdujących się w glebie. Zakażeniu sprzyja wilgotność gleby rzędu 15-25% polowej pojemności wodnej oraz temperatura 21-28 °C.

U Sphacelotheca reiliana teliospory są kuliste o średnicy 9-12 μm. Gatunek ten obejmuje rasy które zwykle jeśli atakują kukurydzę, to nie atakują sorga i odwrotnie. Jeśli porażają sorgo, to często nie atakują kukurydzy.

Objawy[edytuj]

Wiechy i kolby zamieniają się w skupienia brunatnoczarnych teliospor. Porażenie wiechy przypomina tworzenie nowych pędów, w przypadku zniszczenia pojedynczych kłosków oraz tworzenie liści, w przypadku zniszczenia całej wiechy. Zaatakowanie wiechy powoduje również karłowacenie i krzewienie roślin. Porażona kolba jest cebulowatego kształtu i jest cała wypełniona teliosporami. Chora roślina może nie wytworzyć kolb, co powoduje, że skupienia teliospor powstają w wiesze.

Ochrona[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Głownia kukurydzy

Bibliografia[edytuj]

  • Zbigniew Weber: Choroby powodowane przez grzyby z typu Basidiomycota (podstawczaki). W: Fitopatologia t.II. Selim Kryczyński, Zbigniew Weber (red. nauk.). Poznań: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2011, s. 405-406. ISBN 978-83-09-01077-7.