GIMPShop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
GIMPshop
Autor Scott Moschella
Platforma sprzętowa wszystkie
Aktualna wersja stabilna 2.2.11
Licencja GPL
Rodzaj Edytory grafiki rastrowej
Strona internetowa
Interfejs GIMPShop 2.2.8

GIMPshop – modyfikacja wolnego/otwartego programu graficznego GIMP (ang. GNU Image Manipulation Program). Jak mówi sam autor:

Quote-alpha.png
My original purpose for GIMPshop was to make the Gimp accessible to the many Adobe Photoshop users out there. I hope I’ve done that. And maybe along the way, I can convert a Photoshop pirate into a Gimp user.[1]

Z właściwości GIMPa posiada jego możliwości dostosowania do własnych potrzeb, dostępność na większość systemów operacyjnych. Niektórzy krytycy zarzucają mu brak terminologii używanej w produkcie firmy Adobe.

W wersji na Windows GIMPshop używa wtyczki nazwanej „Deweirdifyer” do połączenia dużej liczby okien w podobny sposób, w jakim to robi MDI, stosowany przez większość windowsowych pakietów graficznych. Od marca 2006 roku obsługuje on wtyczki Photoshopa przez serwer wtyczek, który można uruchomić zarówno pod Windowsem, jak i Linuksem zwany – pspi. Wszystkie własne wtyczki (filtry, pędzle) GIMPa pozostają dostępne.

Dzięki zmianom interfejsu w GIMPshopie można wykorzystać niektóre z tutoriali zrobionych dla Photoshopa.

GIMPshop został stworzony przez Next New Networks' (poprzednio Attack of the Show!) Scota Moschella i zaprojektowany dla Mac OS X. Został przeportowany do obsługi systemów Windows, Linux i Solaris. Nie obsługuje on najnowszego dziecka Apple – Leopard X11, ponieważ został oparty na Gimpie w wersji 2.2.11.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]