GIMPShop

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
GIMPshop
Autor Scott Moschella
Aktualna wersja stabilna 2.2.11
Platforma sprzętowa wszystkie
Rodzaj Edytory grafiki rastrowej
Licencja GPL
Strona internetowa
Interfejs GIMPShop 2.2.8

GIMPshop – modyfikacja wolnego/otwartego programu graficznego GIMP (ang. GNU Image Manipulation Program). Jak mówi sam autor:

My original purpose for GIMPshop was to make the Gimp accessible to the many Adobe Photoshop users out there. I hope I’ve done that. And maybe along the way, I can convert a Photoshop pirate into a Gimp user.[1]

Z właściwości GIMPa posiada jego możliwości dostosowania do własnych potrzeb, dostępność na większość systemów operacyjnych. Niektórzy krytycy zarzucają mu brak terminologii używanej w produkcie firmy Adobe.

W wersji na Windows GIMPshop używa wtyczki nazwanej „Deweirdifyer” do połączenia dużej liczby okien w podobny sposób, w jakim to robi MDI, stosowany przez większość windowsowych pakietów graficznych. Od marca 2006 roku obsługuje on wtyczki Photoshopa przez serwer wtyczek, który można uruchomić zarówno pod Windowsem, jak i Linuksem zwany – pspi. Wszystkie własne wtyczki (filtry, pędzle) GIMPa pozostają dostępne.

Dzięki zmianom interfejsu w GIMPshopie można wykorzystać niektóre z tutoriali zrobionych dla Photoshopa.

GIMPshop został stworzony przez Next New Networks' (poprzednio Attack of the Show!) Scota Moschella i zaprojektowany dla Mac OS X. Został przeportowany do obsługi systemów Windows, Linux i Solaris. Nie obsługuje on najnowszego dziecka Apple – Leopard X11, ponieważ został oparty na Gimpie w wersji 2.2.11.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]