Galeria Piastów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Galeria Piastów
Ilustracja
Galeria Piastów – część z kinem
Państwo  Polska
Miejscowość Legnica
Adres ul. Najświętszej Marii Panny 9
59-220 Legnica
Typ budynku centrum handlowo-rozrywkowe
Styl architektoniczny Postmodernizm
Inwestor Rank Progress S.A.
Położenie na mapie Legnicy
Mapa lokalizacyjna Legnicy
Galeria Piastów
Galeria Piastów
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Galeria Piastów
Galeria Piastów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Galeria Piastów
Galeria Piastów
Ziemia51°12′34,5″N 16°09′50,7″E/51,209583 16,164083
Strona internetowa

Galeria Piastów – centrum handlowo-rozrywkowe zlokalizowane przy ulicy Najświętszej Marii Panny. Położone w ścisłym centrum Legnicy, nieopodal historycznego Zamku Piastów. Do jej budowy użyto najlepszych materiałów, tj. piaskowiec czy naturalny kamień. Swoim wyglądem, architektonicznie nawiązuje do dawnej, tradycyjnej zabudowy Starego Miasta. Drugą część zaprojektowano w postmodernistycznym stylu.

Budowa Galerii Piastów została zaplanowana w III etapach. I etap, o powierzchni 12 600 m² oddano do użytku w 2006 roku. Drugi budynek, będący częścią Galerii oddano do użytku 16 października 2008 r. Trzecią część, którą połączono z pierwszą, otwarto 24 kwietnia 2009 r. Ta część Galerii Piastów to dodatkowe 36 tys. m² powierzchni. Inwestorem jest spółka Rank Progress S.A., zaś galerię wybudowało przedsiębiorstwo Erbud po szesnastu miesiącach, kosztem 200 milionów złotych. Na trzech kondygnacjach mieści się ponad 110 sklepów znanych marek, jako pierwszy na Dolnym Śląsku otworzył tu swój sklep Marks & Spencer. Do sklepów o największej powierzchni zalicza się H&M, New Yorker, Marks & Spencer i supermarket Piotr i Paweł.

W ostatniej części Galerii Piastów, znajduje się także Centrum Filmowe HELIOS z 5 salami kinowymi na 1100 miejsc, wielopoziomowy parking na 400 miejsc, kręgielnia i fitness.

W bryłę galerii wkomponowana jest renesansowa Kamienica Scultetusa.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]