Gazociąg Langeled

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa trasy rurociągu
Terminal Nyhamna
Terminal Easington

Gazociąg Langeled (projekt Langeled, rurociąg Langeled) - podwodny rurociąg służący do przesyłu gazu ziemnego z norweskiego pola gazowego Ormen Lange do Wielkiej Brytanii. Do czasu zbudowania Gazociągu Północnego był najdłuższym na świecie rurociągiem podwodnym[1][2].

Historia[edytuj]

Konstrukcję rozpoczęto w 2004[3]. Największą część rurociągu zainstalowano przy użyciu Acergy Piper, dźwigu pływającego do Acergy[4]. Inne użyte statki to Solitaire firmy Allseas i Saipem 7000 firmy Saipem[5].

Otwarcie rurociągu było dwustopniowe. Południowy odcinek (Sleipner Riser to Easington) rozpoczął przesył gazu 1 października 2006, północną część (Nyhamna to Sleipner Riser) otwarto w październiku 2007. Oficjalne otwarcie miało miejsce w Londynie 16 października 2006 przez premiera Tony'ego Blair'a i jego norweskiego odpowiednika Jensa Stoltenberga[6].

W pewnym momencie projekt konsumował 30% światowej produkcji stali węglowej[7], taka ilość mogła doprowadzić do wzrostu jej ceny, mimo to projekt zmieścił się w budżecie i skończono go według planu.

Przypisy