George Ashkar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Georg Ashkar)

George Ashkar (ur. 23 kwietnia 1931[1] w Bejrucie) – doktor fizyki (specjalność fizyka fal radiowych), podający się za osobę, która wynalazła m.in. terapię przeciwko nowotworowi. Działa m.in. w Polsce, Armenii i Azerbejdżanie[2].

Ashkar znany jest z opracowania kontrowersyjnej procedury rzekomego leczenia raka znanej pod nazwą metoda dr. George’a Ashkara lub NIA (ang. Neutral Infection Absorption). Metoda opiera się na wykorzystaniu czosnku i ciecierzycy i wymaga zrezygnowania z chemioterapii[3]. Ashkar Studiował w latach 1952-1956 na Wydziale Fizyki Fal radiowych Państwowego Uniwersytetu w Erywaniu (ZSRR) i w 1956 (przez 6 miesięcy) i 1962-1965 na Uniwersytecie Łomonosowa w Moskwie (ZSRR)[2], napisał książkę Pokonać raka raz na zawsze[4].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii, nazywa tę metodę „ciemnogrodem, kryminałem, zbrodnią” – ufający jej pacjenci zwlekają z podjęciem faktycznej terapii i gdy orientują się, ze metoda Ashkara nie działa, ich nowotwór ma już wiele przerzutów i szanse na walkę z nim stają się znikome[5]. Rzekoma metoda Ashkara znana jest głównie w Polsce[6], a informacje jej dotyczące pochodzą z nierecenzowanych stron internetowych. Nie istnieje żadna literatura naukowa, która sugerowałaby skuteczność tej metody[7].

Ashkar wygłosił wykład na temat leczenia raka na Uniwersytecie Opolskim[8], w reakcji na to wystosowany został list protestacyjny[9] naukowców pod przewodnictwem Tomasza Witkowskiego, przeciwnych promowaniu pseudonauki na terenie uniwersytetu. W rzeczywistości UO tylko odpłatnie wynajął salę Ashkarowi (przez Stowarzyszenie Profilaktyki Zdrowotnej w Opolu).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Notka autobiograficzna na stronie George’a Ashkara
  2. a b George E. Ashkar, Bonnie O'Sullivan, Chickpea Cancer Cure: How to Stimulate Your Immune System and Get Well, wyd. 1, CreateSpace Independent Publishing Platform, 21 lipca 2017 (ang.).
  3. ""Fakty": kontrowersyjna metoda walki z rakiem". wiadomosci.onet.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-18)]., wiadomosci.onet.pl
  4. Kuczyński i inni, Pokonać raka raz na zawsze : metoda absorpcji neutralnej infekcji, Kalisz: Idea Contact, [cop. 2009], ISBN 978-83-923137-5-5, OCLC 876487739 [dostęp 2018-10-10].
  5. Lek na raka – czosnek i kapusta
  6. blogdebart.pl
  7. " scholar.google.com
  8. Szarlatani na opolskiej uczelni
  9. List otwarty przeciwko szerzeniu pseudonauki

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]