George Berkeley (7. hrabia Berkeley)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy 7. hrabiego Berkeley. Zobacz też: inne osoby o tym imieniu i nazwisku.

George Lennox Rawdon Berkeley (ur. 25 lutego 1827, zm. 27 sierpnia 1888 w domu przy Dover Street w Londynie), brytyjski arystokrata, syn generała George'a Henry'ego Fredericka Berkeleya i Lucy Sutton, córki Thomasa Suttona, 1. baroneta, prawnuk 4. hrabiego Berkeley.

Jako przedstawiciel bocznej linii Berkeleyów nie był przewidziany do sukcesji tytułu parowskiego. Otrzymał go jednak w 1882 r., kiedy zmarł bezpotomnie Thomas Berkeley, 6. hrabia Berkeley. George odziedziczył tytuł hrabiowski jako jego najbliższy krewny w linii męskiej. Jego sukcesja nie została jednak powszechnie uznana i do końca życia nie zatwierdzono mu tytułu. Z tej racji nie mógł zasiadać w Izbie Lordów.

22 lutego 1860 r. poślubił Cecile Drummond (zm. 1 listopada 1914), córkę Edwarda Drummonda i Mary Naysmith. George i Cecili mieli razem dwóch synów:

Lord Berkeley zmarł w wieku 61 lat. Został pochowany w Moseley w hrabstwie Surrey. Tytuł hrabiego Berkeley odziedziczył jego najstarszy syn, któremu udało się uzyskać potwierdzenie (ale tylko osobiste) tego tytułu w 1891 r.

Poprzednik
Thomas Berkeley, 6. hrabia Berkeley
Berkeley arms.svg Hrabia Berkeley
1882–1888
Berkeley arms.svg Następca
Randal Berkeley, 8. hrabia Berkeley