Geostiba manca

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Geostiba manca
Assing, 2018
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

Staphyliniformia

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

rydzenice

Plemię

Geostibini

Rodzaj

Geostiba

Podrodzaj

Geostiba (Sipalotricha)

Gatunek

Geostiba (Sipalotricha) manca

Geostiba mancagatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny rydzenic.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2018 roku przez Volkera Assinga na łamach „Linzer biologische Beiträge”. Jako lokalizację typową wskazano południowe okolice Sairme w gruzińskiej Imeretii. Epitet gatunkowy oznacza po łacinie „niekompletna” i odnosi się do braku guzków na siódmym tergicie samca[1].

Chrząszcz o wydłużonym ciele długości od 2,3 do 2,9 mm. Głowa jest ruda do ciemnobrązowej z czułkami rudymi, z wyjątkiem dwóch lub trzech ich nasadowych członów, które to są rudożółte. Powierzchnia jej ma rzeźbę w postaci bardzo drobnego punktowania i płytkiego mikrosiateczkowania. Oczy są zbudowane z od 10 do 15 fasetek. Przedplecze jest nieco szersze niż długie i nieco szersze od głowy, ubarwione i rzeźbione jak ona. Pokrywy także mają barwę głowy, ale są od niej wyraźniej punktowane. Skrzydła tylne całkowicie zanikły. Odnóża mają żółte ubarwienie. Odwłok jest rudy do czarniawego, często z przyciemnieniem w przedniej części szóstego segmentu. Tergit szósty pozbawiony jest modyfikacji. Ósmy tergit ma u samca tylną krawędź słabo, a u samicy zwyczajnie wypukłą[1].

Gatunek palearktyczny, znany wyłącznie z Imeretii, przypuszczalnie endemiczny dla Małego Kaukazu. Spotykany na rzędnych od 1420 do 1930 m n.p.m. Zamieszkuje lasy liściaste i mieszane. Bytuje w ściółce i gnijących szczątkach organicznych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Volker Assing. A revision of Geostiba of the West Palaearctic region. XXVI. New species and additional records, primarily from the Caucasus region (Coleoptera: Staphylinidae: Aleocharinae). „Linzer biologische Beiträge”. 50 (2), s. 1033-1054, 2018.