Przejdź do zawartości

Gościeradowiec

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Gościradowiec)
Gościeradowiec
ilustracja
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. śląskie

Potok
Długość 2,8 km
Źródło
Miejsce Ustroń
Wysokość

ok. 710 m n.p.m.

Współrzędne

49°43′41,5″N 18°51′03,8″E/49,728194 18,851056

Ujście
Recypient Wisła
Miejsce

Ustroń

Wysokość

354,8 m n.p.m.

Współrzędne

49°43′17″N 18°49′07″E/49,721389 18,818611

Położenie na mapie Ustronia
Mapa konturowa Ustronia, w centrum znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa konturowa powiatu cieszyńskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast w centrum znajduje się punkt z opisem „ujście”

Gościeradowiec (Równica[1], Gościradowiec) – bystry potok w masywie Równicy w Beskidzie Śląskim, prawobrzeżny dopływ Wisły[2]. Długość 2,8 km[3], średni spadek ok. 15%.

Źródła na zachodnich stokach Równicy, pod grzbietem opadającym od szczytu Równicy ku Lipowskiemu Groniowi. Najwyższe z nich na wysokości ok. 710 m n.p.m. Drugie, bardziej znane, ujęte w kamienny żłobek, znajduje się na wysokości ok. 682 m n.p.m. koło tzw. „Kamienia”, jednego z „Leśnych kościołów” ewangelickich w Beskidach[4].

Spływa ku północnemu zachodowi głęboką, całkowicie zalesioną dolinką, a następnie ku południowemu zachodowi przez dzielnicę Ustronia Zawodzie. Na wysokości 354,8 m n.p.m. chodzi do Wisły tuż powyżej mostu w centrum Ustronia[4].

W dolinie potoku, na jego prawym brzegu, ok. 200 m powyżej mostu, którym przekracza go ul. Sanatoryjna, znajduje się źródło żelaziste. Odkryte zostało przypadkowo przez arcyksiążęcego urzędnika, Jana Kubisza, w dawnej sztolni, którą w przeszłości wydobywano tu rudę żelaza dla ustrońskiej huty[5]. W następnym roku fragment stoku został obmurowany, a samo źródło ujęte w kamienną rynienkę i opatrzone w okolicznościową tablicę.

Doliną Gościeradowca, w tym obok drugiego z jego wzmiankowanych źródeł (tego koło „Kamienia”), biegnie czerwony szlak turystyczny z Ustronia na Równicę (fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego).

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Barański Mirosław: "Beskid Śląski. Pasma Klimczoka i Równicy", Wydawnictwo PTTK "Kraj", Warszawa 1995, ISBN 83-7005-360-2;