Goresztnici

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Goresztnici
Dzień

28–30 lipca

Państwa

 Bułgaria

Typ święta

ludowe

Religie

prawosławie

Znaczenie

ochrona przed pożarem

Podobne święta

Wigilia św. Jana

Goresztnici, Goreszlaci, Czureci, Błysyci, Germanowci, Luta (bułg. Горещници, Горѐшляци, Чу̀реци, Блъ̀съци, Гѐрмановци, Лю̀та) – okres trzech dni (28–30 lipca) w bułgarskim kalendarzu, obchodzony na cześć ognia, głównie dla ochrony przed ogniem.

Wschodni Kościół prawosławny w tych dniach wspomina męczenników: Kirika i Julitę (28 lipca), Antinogena i Julię-dziewicę (29 lipca) oraz św. Marinę (30 lipca).

Po zmianie z kalendarza juliańskiego na kalendarz gregoriański okres trwał w dniach 15–17 lipca. Obyczaj ten obchodzony jest w całej Bułgarii, lecz pod różnymi nazwami. Według powszechnej opinii Goresztnici są najgorętszymi dniami w roku. W tym czasie zabrania się jakiejkolwiek pracy polowej lub domowej, ponieważ uważa się, że w przeciwnym razie dojdzie do pożaru domu lub dworu. Uważa się, że fundamenty lub pozostawione snopy siana zapalają się samoistnie, przez zstąpienie ognia z nieba. Zabronione jest wynoszenie ognia poza dom; szczególnie w pierwszym i ostatnim dniu Goresztnici.

W regionie sofijskim istnieją wróżby odnośnie do tego, jaka będzie pogoda w nowym roku. Styczeń, luty i marzec odpowiadają trzem dniom Goresztnici, i tak jeśli dzień będzie ciepły, to i dany miesiąc także, jeśli dzień będzie zimny – zapowiadane będą chłód i śnieżyce.

W regionie wełeskim swoje święto w tych dniach mają rzemieślnicy, których profesje są związane z ogniem. W tych dniach ludzie chętnie kąpią się w leczniczych źródłach, ponieważ wierzą, że ich siła uzdrawiająca jest znacznie większa.

Dawniej pierwszego dnia wieczorem gaszono ogień we wszystkich paleniskach, w drugim dniu nie palono go w ogóle, a w trzecim wzniecano ponownie żywy ogień. Wiąże się to z przekonaniem, że w tym dniu z nieba spada ogień, a św. Marina jest panią ognia.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Łatin Łatinow: Капризите на времето в България през ХХ и в началото на ХХI век.. Sofia: 2009.
  • Dimityr Marinow: Народна вяра и религиозни народни обичаи. Sofia: Второ фототипно издание.
  • Sławka Grebenarowa: Празници за предпазване от огън у българите. Българска етнография, 1990, s. 3–14.