Gorzka zgnilizna wiśni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Owoce wiśni w okresie dojrzewania z objawami gorzkiej zgnilizny

Gorzka zgnilizna wiśnigrzybowa choroba roślin wywoływana przez grzyb Colletotrichum gloeosporioides. Najgroźniejsza jest dla wiśni, ale występuje także na wielu innych gatunkach roślin – truskawce, jabłoni, drzewach cytrusowych, awokado, bananie, papryce, łubinie i wielu innych. Występuje w różnych strefach klimatycznych na całym świecie[1].

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Na dojrzałych owocach pojawiają się nieco wklęsłe gnilne plamy, na których, przy wysokiej wilgotności pojawiają się drobniutkie brodawki. Brodawki zawierają zarodniki konidialne, które wydobywają się w postaci jasnopomarańczowych wycieków. Choroba ta może się ujawnić już w sadzie lub na zebranych i długo przechowywanych owocach w temperaturze pokojowej. W przypadku porażenia zawiązków owoców powoduje ich zasychanie[2]. Porażone owoce najczęściej zasychają i pozostają na drzewie w postaci mumii, stanowiąc źródło infekcji w następnym sezonie[3].

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Ogranicza się rozwój choroby przez właściwe formowanie korony drzew. Przerzedzenie gałęzi umożliwia szybsze obsychanie liści i owoców. Należy także zabezpieczać rany po cięciu i usuwać z drzew mumie[1]. Chemicznie zwalcza się fugicydami zawierającymi jako substancje czynne kaptan lub IBE (inhibitory biosyntezy ergosterolu) opryskując całe drzewa w okresie od 14 dni po kwitnieniu i powtarzając zabieg 1-2 razy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Selim Kryczyński, Zbigniew Weber (red.), Fitopatologia, t. 2. Choroby roślin uprawnych, Poznań: Powszechne Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 2011, ISBN 978-83-09-01077-7.
  2. Zofia Fiedorow, Zbigniew Weber: Choroby Roślin Uprawnych. Medix Plus, 1996. ISBN 83-905672-4-5.
  3. a b Remigiusz Olszak (red): Integrowana produkcja wiśni. [dostęp 2016-11-21].