Gwiazda (gimnastyka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gwiazda

Gwiazda, przerzut bokiem − efektowne ćwiczenie gimnastyczne, polegające na pełnym obrocie wyprostowanego tułowia wokół osi podłużnej w płaszczyźnie czołowej.

Wykonanie ćwiczenia

Z postawy przodem do kierunku ruchu należy unieść ramiona w przód w górę z jednoczesnym wznosem jednej nogi w przód. Następnie następuje wykonanie kroku w przód z jednoczesnym opadem tułowia oraz zamachem wyprostowaną nogą w tył. Ręce opierają się o podłoże bokiem do kierunku wykonywania ćwiczenia. Następuje dynamiczne przejście przez fazę stania na rękach, nogi znajdują się w pozycji rozkrocznej. Tułów pozostaje wyprostowany. Ręce kolejno odpychają się od podłoża i następuje przejście do stania w rozkroku z ramionami uniesionymi w górę na zewnątrz. Cały element należy wykonać dynamicznie, w równym tempie. Ćwiczenie to można wykonać z miejsca i z rozbiegu[1][2].

Wariantami tego ćwiczenia są:

  • gwiazda na jednej ręce
  • salto machowe (gwiazda bez dotykania rękami podłoża)[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przerzut bokiem – metodyka nauczania, Marcin Bąk - Trener personalny Warszawa.Boks,muay thai,kulturystyka,kalistenika,gimnastyka,EMS, 6 października 2019 [dostęp 2020-08-28] (pol.).
  2. Autor: Akademia Ecarte, Przerzut bokiem ( gwiazda) [dostęp 2020-08-28] (pol.).
  3. Gimnastyka dla zaawansowanych, www.mdkkorczak.pl [dostęp 2020-08-28].