Gwiazdy zmienne typu beta Cephei

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gwiazdy typu beta Cepheigwiazdy zmienne pulsujące, których nazwa pochodzi od gwiazdy beta Cephei z gwiazdozbioru Cefeusza, która jest prototypem dla tych gwiazd zmiennych.

Gwiazdy typu beta Cephei zmieniają swą jasność sinusoidalnie, a wahania ich jasności dochodzą do 0,2m, w okresie pomiędzy 3 a 6 godzinami. Wszystkie obiekty tego typu mieszczą się w przedziale klas widmowych od O8 do B6 (zob. diagram Hertzsprunga-Russella), przy czym większość z nich to gwiazdy od B0 do B2. Klasy ich jasności zawierają się w przedziale od I do IV – przedstawicielki zatem tych gwiazd zmiennych są w większości podolbrzymami i olbrzymami.

Większość gwiazd zmiennych tego typu pulsuje radialnie, tzn. zwiększają i zmniejszają one swoje rozmiary. Niekiedy przedstawicielki takich gwiazd wykazują również pulsacje nieradialne, tzn. na ich powierzchniach tworzą się ogromne fale, które przemieszczają się, obiegając gwiazdę.

Ze względu na małe amplitudy zmian jasności gwiazdy te są trudne do odnalezienia. Najlepiej szukać ich w gromadach otwartych, gdyż tam znajduje się dużo obiektów klasy widmowej B.

Podgrupą gwiazd zmiennych typu beta Cephei są gwiazdy zmienne typu beta Canis Majoris.