Halina Łukaszenka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Halina Radyjonauna Łukaszenka z d. Żauniarowicz, biał. Галіна Радыёнаўна Лукашэнка, ros. Галина Родионовна Лукашенко, Galina Rodionowna Łukaszenko (ur. 1 stycznia 1955 w Ryżkowiczach (obecnie część Szkłowa)) – żona prezydenta Republiki Białorusi Alaksandra Łukaszenki, od 1994 pozostająca z nim w nieformalnej separacji. Z wykształcenia jest historykiem, ukończyła historię w Mohylewskim Instytucie Pedagogicznym.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Halina Żauniarowicz przyszła na świat w 1955 w Ryżkowiczach w rejonie szkłowskim. Jej rodzina kilkakrotnie przeprowadzała się, mieszkała okresowo w rejonie wilejskim, gdzie Halina Żauniarowicz ukończyła szkołę podstawową. Wkrótce potem przeprowadziła się znów do Ryżkowiczów. Tam na szkolnym wieczorku poznała późniejszego męża, z którym wzięła ślub w 1975[1][2][3].

Wedle swoich własnych słów w 1994 po wygraniu przez męża wyborów prezydenckich, Halina Łukaszenka postanowiła, że nie wyjedzie z mężem do stolicy i pozostanie w domu rodzinnym. Obecnie pracuje na stanowisku specjalisty ds. ochrony zdrowia w administracji rejonowej, rekreacyjnie zajmuje się ogrodem. Jak twierdzi, rzadko odwiedza męża oraz dzieci i wnuki, niekiedy też przyjmuje ich u siebie[4]. Wskutek przyjętego rozwiązania, Halina Łukaszenka nigdy nie wypełniała protokolarnych obowiązków pierwszej damy. Nigdy nie opuściła terytorium Białorusi.

Oficjalnie nigdy nie wydano komunikatu o rozwiązaniu małżeństwa Łukaszenków, a Halina Łukaszenka zapewnia o jego trwaniu. Pojawiają się jednak doniesienia mediowe, w których mówi się o romansie głowy państwa, a także o jego kolejnych tajnych małżeństwach. W 2004 r. Irina Abelska urodziła mu trzeciego syna – Nikołaja[5]. Początkowo Łukaszenka próbował ukryć jego istnienie, obecnie jednak syn regularnie pojawia się u jego boku. Towarzyszy ojcu podczas wizyt zagranicznych. Był m.in. u papieża Benedykta XVI i Hugo Cháveza[6].

8 stycznia 2010 roku nagrodzona Listem honorowym Rady Ministrów Republiki Białorusi[7].

W 2022 roku Halina Łukaszenka znalazła się na listach sankcyjnych Stanów Zjednoczonych[8] i Australii[9] (marzec), Ukrainy (październik)[10] i Nowej Zelandii (listopad)[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]