LogMeIn Hamachi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Hamachi)
Skocz do: nawigacja, szukaj
LogMeIn Hamachi
Aplikacja VPN
Autor LogMeIn
System operacyjny Windows, macOS, Linux
Pierwsze wydanie 29 września 2004
Aktualna wersja stabilna 2.2.0.541 (Windows) (15 listopada 2016; 5 miesięcy temu)
Licencja shareware
Strona internetowa

LogMeIn Hamachi – niewymagająca konfiguracji aplikacja VPN (Virtual Private Network) dostępna na licencji shareware.

Jest to pierwszy program VPN umożliwiający nawiązanie bezpośredniego połączenia pomiędzy dwoma komputerami, znajdującymi się za NATem. Dostępny na systemy operacyjne: Windows, macOS oraz Linux.

Z sieci w darmowej wersji Hamachi korzystać może maksymalnie 5 (od 22 marca 2012, 8 od 20 lutego 2012 a pierwotnie 16)[1] osób jednocześnie, włączając założyciela, a liczba sieci możliwych do utworzenia wynosi 64. Wersja odpłatna pozwala na podłączenie się do 256 użytkowników oraz stworzenie nieskończonej liczby sieci. Poszczególnych sieci nie można połączyć w większą sieć. Serwer Hamachi przydziela komputerom w sieci adresy z puli IP 25.x.y.z, gdzie x,y są przypadkowymi liczbami, co powoduje brak możliwości uzyskania adresów, które tworzyłyby podsieć, a w konsekwencji uniemożliwia łączenie sieci.

Sieci Hamachi korzystają również z nazw nadawanych podczas zakładania, dzięki którym możliwe jest podłączenie się do sieci innych użytkowników. Założyciel sieci przez cały czas jej istnienia musi pozostawać z nią połączony, może być jednak nieaktywny. Możliwe jest zabezpieczenie sieci przed niepowołanym dostępem przy pomocy hasła. Komputerom w sieci Hamachi przypisywane są nazwy, które pomagają identyfikować je w utworzonej sieci. Komputer utrzymuje stałe połączenie TCP/IP z serwerem korzystając z portu UDP, którego numer można określić w razie zaistnienia takiej potrzeby, najczęściej jest to port 11111.

Zmiana zasad licencjonowania Hamachi[edytuj]

Hamachi w wersjach przed 1.0.3.1 (18 sierpnia 2008) było darmowe z ograniczonymi możliwościami, dotyczyło to również użycia przez „small business”. Od wersji 1.0.3.1 – jest programem płatnym do celów komercyjnych.

Przypisy