LogMeIn Hamachi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
LogMeIn Hamachi
Ilustracja
Interfejs programu
Autor LogMeIn
Pierwsze wydanie 29 września 2004; ponad 17 lat temu
Aktualna wersja stabilna 2.2.0.633
(3 kwietnia 2019) [±]
Platforma sprzętowa x86, x86-64, ARM (beta)
System operacyjny Windows, macOS, Linux
Rodzaj aplikacja VPN
Licencja shareware
Strona internetowa

LogMeIn Hamachiwieloplatformowa, niewymagająca konfiguracji aplikacja VPN, rozpowszechniana na licencji shareware.

Jest to pierwszy program VPN umożliwiający nawiązanie bezpośredniego połączenia pomiędzy dwoma komputerami, znajdującymi się za NAT-em.

Sposób działania[edytuj | edytuj kod]

Sieci Hamachi korzystają również z nazw nadawanych podczas zakładania, dzięki którym możliwe jest podłączenie się do sieci innych użytkowników. Założyciel sieci przez cały czas jej istnienia musi pozostawać z nią połączony, może być jednak nieaktywny. Możliwe jest zabezpieczenie sieci przed niepowołanym dostępem przy pomocy hasła. Komputerom w sieci Hamachi przypisywane są nazwy, które pomagają identyfikować je w utworzonej sieci. Komputer utrzymuje stałe połączenie TCP/IP z serwerem korzystając z portu UDP, którego numer można określić w razie zaistnienia takiej potrzeby, najczęściej jest to port 11111.

Różnice pomiędzy wersją darmową a płatną[edytuj | edytuj kod]

W wersji darmowej z sieci utworzonej przez Hamachi korzystać może maksymalnie 5 (od 22 marca 2012)[1], a pierwotnie 16[2] osób jednocześnie, wliczając założyciela, a liczba sieci możliwych do utworzenia wynosi 64. Wersja odpłatna pozwala na podłączenie się do 256 użytkowników oraz stworzenie nieskończonej liczby sieci. Poszczególnych sieci nie można połączyć w większą sieć. Serwer Hamachi przydziela komputerom w sieci adresy z puli IP 25.x.y.z, gdzie x,y są przypadkowymi liczbami, co powoduje brak możliwości uzyskania adresów, które tworzyłyby podsieć, a w konsekwencji uniemożliwia łączenie sieci.

Zmiana zasad licencjonowania[edytuj | edytuj kod]

Hamachi w wersjach przed 1.0.3.1 (wydana 18 sierpnia 2008) było darmowe z ograniczonymi możliwościami, dotyczyło to również użycia przez małe przedsiębiorstwa (ang. small business). Od wersji 1.0.3.1 Hamachi jest programem płatnym do celów komercyjnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tyran: Re: Network is full – Um. No, it's not (ang.). LogMeIn Community, 2012-03-22. [dostęp 2017-06-03]. Cytat: And now they have dropped the limit from 8 down to 5
  2. Sean: Re: Network is full – Um. No, it's not (ang.). LogMeIn Community, 2012-02-21. [dostęp 2017-06-03]. Cytat: So now, 8 members is the maximum on a free network, or a network created from the client

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]