Hamulec zespolony

Hamulec zespolony (hamulec pociągowy, hamulec główny, PN[2][3])[4] – hamulec w pociągu kolejowym, który działa jednocześnie we wszystkich pojazdach pociągu[4], a sterowany jest z jednego miejsca. Współcześnie stosowanym rozwiązaniem jest zespolony hamulec pneumatyczny. Wynaleziony w 1869 przez George’a Westinghouse’a, opatentowany w USA.
Zasada działania
[edytuj | edytuj kod]Zasadniczymi częściami hamulca zespolonego są: sprężarka, zbiorniki powietrza (główny i pomocnicze), przewód główny, zawór sterujący i zawory rozrządcze oraz układ wykonawczy (siłowy) hamulca (tarczowy lub klockowy). Sprężarka zasila zbiornik główny powietrza, w którym panuje ciśnienie 0,7–1 MPa, z niego przez zawór sterujący zasilany jest przewód główny ciśnieniem 0,5 MPa[5][6]. Przewód główny biegnie przez całą długość pociągu, w każdym wagonie łącząc się poprzez zawór rozrządczy ze zbiornikiem pomocniczym będącym rezerwuarem powietrza dla siłowników hamulca wagonu. Podczas jazdy ciśnienie w zbiorniku utrzymuje elementy cierne hamulca w odpowiedniej odległości od kół. Podczas hamowania służbowego, ciśnienie w przewodzie głównym jest obniżane o 0,05 do 0,15 MPa[5][6] – wówczas – kiedy ciśnienie w zbiorniku pomocniczym przewyższa ciśnienie przewodu głównego - zawór rozrządczy łączy zbiornik pomocniczy z siłownikiem hamulca, który dociska klocek hamulcowy do koła. Przy hamowaniu nagłym (awaryjnym) ciśnienie jest szybko obniżane aż do ciśnienia atmosferycznego[6], co wzmacnia siłę hamowania. Odblokowanie hamulca następuje po ponownym podwyższeniu ciśnienia w przewodzie głównym do 0,5 MPa, zbiorniki pomocnicze łączą się wówczas ponownie z przewodem głównym i następuje uzupełnienie zużytego na hamowanie powietrza w tych zbiornikach, zaś siłowniki hamulca odciągają klocki hamulcowe od koła. Takie działanie hamulca – inicjowanie hamowania poprzez obniżenie, a nie podwyższenie ciśnienia w przewodzie głównym – sprawia, że hamulec zespolony jest samoczynny - w razie rozszczelnienia instalacji, np. przy rozerwaniu pociągu następuje samoczynne hamowanie[6], umożliwia też prostą realizację hamulca bezpieczeństwa - jest to po prostu zawór, łączący przewód główny z atmosferą.
Hamowanie nagłe
[edytuj | edytuj kod]Hamowanie nagłe, nazywane również hamulcem/hamowaniem szybkim, awaryjnym, bezpieczeństwa, albo też: nagłe[7] - jest to szczególny rodzaj hamowania[4] który cechuje się szybkim działaniem i maksymalną siłą hamowania[5][8][6]. Hamowanie nagłe wykonuje się przez szybkie i znaczne upuszczenie powietrza z przewodu głównego[5][6]. Inny, szybszy i mocniejszy przebieg hamowania pociągu przy użyciu hamowania nagłego możliwy jest dzięki zastosowaniu przyśpieszaczy fali hamowania (przyśpieszacza)[9][10].
Do wdrożenia hamowania nagłego zobowiązani są w Polsce pracownicy drużyny pociągowej (maszynista, kierownik pociągu) w razie zauważenia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu kolejowym któremu można zapobiec poprzez zatrzymanie pociągu[11][12].
Maszynista widząc na torze przeszkodę uruchamia hamowanie nagłe i w celu ochrony własnego życia bardzo często opuszcza kabinę. Nic więcej zrobić nie może.
Aktywacja przez maszynistę
[edytuj | edytuj kod]W celu wywołania hamowania nagłego należy przestawić zawór główny maszynisty (kran, zadajnik/nastawnik hamulca)[13] w pozycję odpowiednią dla hamowania nagłego[1][6]. W razie braku reakcji maszynista dysponuje w kabinie co najmniej jednym innym urządzeniem wywołującym hamowanie nagłe (np. klapa Ackermanna)[14].
Wymuszone przez system
[edytuj | edytuj kod]
Aktywacja hamulca nagłego może nastąpić drogą elektryczną lub pneumatyczną poprzez otwarcie odpowiedniego zaworu hamowania nagłego w pojeździe kolejowym. Elektryczny lub inny sygnał może zostać wysłany poprzez urządzenia alarmu pasażerskiego (PAS)[15], urządzeń zabezpieczenia ruchu pociągów (ABP)[6]: urządzeń czujności[16] (SHP[6][17], czuwak[6], SIFA[16]), RADIO-STOP[18], urządzeń sterowania ruchem pociągów takich jak ERTMS/ETCS[19][20].
Wymuszone przez pasażera lub personel pociągu
[edytuj | edytuj kod]W pociągach pasażerskich stosuje się hamulce bezpieczeństwa dwóch typów:
Hamulec bezpieczeństwa starego typu
[edytuj | edytuj kod]Które za pomocą prostych mechanicznych zaworów pneumatycznych (kurków[21], klap Ackermana, lub też prostych elektrozaworów) powodują natychmiastowe opróżnienie przewodu głównego i niemożliwe do zatrzymania hamowanie nagłe[10].
Zobacz więcej w sekcji
Hamulec bezpieczeństwa nowego typu z funkcją mostkowania
[edytuj | edytuj kod]Hamulec bezpieczeństwa zgodny z jednym z rozwiązań technicznych eksploatowanych w europie: System Alarmu Pasażera (PAS), UIC 541-6 NBA lub UIC 541-5 EBO/NBÜ[15] - gdzie poprzez układy elektroniczne możliwe jest wstrzymanie na pewien czas wdrożenia hamowania, a dzięki temu możliwa kontrola maszynisty nad miejscem zatrzymania[22].[15]
Zobacz więcej w sekcjiWyczerpanie hamulca
[edytuj | edytuj kod]Niebezpieczne zjawisko polegające na słabej sile hamowania, lub jej braku. Polega ono na wyczerpaniu się powietrza do hamowania w zbiornikach wagonu. Częste hamowanie i luzowanie w krótkim czasie mogłoby powodować napełniania i opróżniania cylindrów hamulcowych zużywając powietrze ze zbiorników pomocniczych wagonu szybciej, niż są one w stanie przyjąć powietrze z przewodu głównego. Obecnie eksploatowane hamulce, ze względu na stosowane rozwiązania techniczne, uważa się za niewyczerpane[10][23].
Rozerwanie pociągu
[edytuj | edytuj kod]Urwanie sprzęgu prowadzi do rozerwania pociągu. W sytuacji w której skład podzielił się na części następuje również odpięcie lub rozerwanie gumowych sprzęgów hamulcowych przewodu głównego. W tej sytuacji luźno zwisające główki sprzęgu hamulcowego łączą przewód główny z atmosferą doprowadzając do hamowania nagłego. Doprowadza to do samoistnego zatrzymania wszystkich jadących części pociągu[6][10][23].
Rozerwanie pociągu może zdarzyć się z powodu nieprawidłowej techniki jazdy maszynisty, np. jeżeli maszynista długiego pociągu towarowego nie weźmie pod uwagę, że przód pociągu odhamowuje dużo szybciej niż koniec, i zacznie rozpędzać się, to mogą powstać naprężenia przekraczające wytrzymałość sprzęgów[24].
Elementy układu hamulca zespolonego
[edytuj | edytuj kod]Przewody pneumatyczne
[edytuj | edytuj kod]Przewód główny
[edytuj | edytuj kod]
Przewód główny (PG, BP)[10] nazywany również przewodem hamulcowym - jest elementem przekazującym pneumatyczne sygnały hamowania i luzowania poprzez zmianę ciśnienia wzdłuż całego pociągu (wszystkich pojazdów połączonych przewodem głównym)[25][10]. Główki i zawory sprzęgów przewodu głównego są malowane na kolor czerwony[10].
Przewód zasilający
[edytuj | edytuj kod]Przewód zasilający (PZ, MRP)[10] - jest elementem zasilającym cały pociąg w sprężone powietrze. Poza zasilaniem innych urządzeń jego ważną funkcją jest przyśpieszanie uzupełnienia powietrza w układzie hamulcowym wagonu. Zapobiega to zjawisku wyczerpania hamulca. Główki i zawory sprzęgów przewodu zasilającego malowane są na kolor żółty[10].
Zawory nagłego hamowania
[edytuj | edytuj kod]Kurek nagłego hamowania
[edytuj | edytuj kod]Wagony wyposażano w kurek nagłego hamowania - zawór trójdrożny połączony z przewodem głównym. Kurek ten w położeniu zasadniczym jest zamknięty. W przypadku wystąpienia niebezpieczeństwa lub potrzeby zatrzymania pociągu pasażer, lub drużyna pociągowa, ciągnąc za rączkę kurka, albo cięgło prowadzące do kurka, łączy przewód główny z atmosferą. Z przewodu głównego ucieka szybko całe powietrze powodując hamowanie nagłe[21].
-
Kurek hamowania nagłego z widocznym ujściem powietrza do atmosfery
-
Kurek hamowania nagłego w metrze rosyjskim
-
Kurek hamowania nagłego z informacją o karze za nieuprawnione użycie
Klapa Ackermanna
[edytuj | edytuj kod]Jest to prosty zawór powietrzny zamontowany na przewodzie głównym. W stanie normalnym zamknięty, jednorazowe pociągnięcie za rączkę (ręcznie lub za pomocą cięgieł) powoduje stałe i pełne otwarcie całego przekroju zaworu. Połączenie przewodu głównego z atmosferą powoduje szybki i całkowity spadek powietrza, a w konsekwencji: hamowanie nagłe[10]. Stosowana jako hamulec bezpieczeństwa[22] lub w razie usterki zaworu głównego maszynisty[14] w starszych pojazdach.
-
Klapa Ackermanna wraz z cięgłem - linką stalową
-
Rączka uruchamiająca klapę Ackermanna przez układ cięgieł
-
Rączka uruchamiająca wraz z układem cięgieł
-
Czerwona klapa Ackermanna widoczna pod pulpitem maszynisty lokomotywy EP07
Elektryczne
[edytuj | edytuj kod]W nowoczesnych pojazdach sterowniki mikroprocesorowe sterują pracą przewodu głównego[23]. Sterownik pojazdu zbiera dane od systemów zamontowanych na pojeździe, w szczególności odbiera żądanie hamowania nagłego od urządzeń pokładowych i realizuje je poprzez elektrozawory hamowania nagłego na odpowiednich tablicach hamulcowych[26][23][10]. W systemie SHP i czuwaka (CA) brak reakcji maszynisty powoduje przerwanie zasilania elektrozaworów SHP/CA i wypuszczenie powietrza z przewodu głównego (nagłe)[10].
Zobacz więcej w sekcji-
Elektropneumatyczna tablica hamulcowa pojazdu serii Tokyo Metro 10000
-
Tablica hamulcowa członu zmodernizowanego EN57
-
Tablica hamulcowa kabiny zmodernizowanego EN57
Hamulec bezpieczeństwa z funkcją mostkowania
[edytuj | edytuj kod]

Alarm dla pasażerów[27], System Alarmu Pasażera (PAS, Passenger Alarm System, EN 16334)[15], NBA (UIC 541-6)[15][28], EBO/NBÜ (UIC 541-5)[15][29] - to rodzaj rozwijanych od 1997 r. rozwiązań technicznych hamulców bezpieczeństwa, w których pasażer wysyła do maszynisty żądanie wdrożenia hamulca, a maszyniście umożliwiono zignorowanie przez pewien czas żądania poprzez załączenie mostkowania hamulca[15]. Ma to na celu zapobiegnięcie zatrzymania pociągu w miejscu niedozwolonym, z utrudnioną ewakuacją, takim jak: tunel, most, wiadukt[22][15]. Celem rozwoju systemów jest ograniczenie wpływu pasażera na bieg pociągu[15].
Założenia Systemu Alarm Pasażera (PAS) zgodnego z normą EN 16334 są następujące[15]:
- W sytuacji zagrożenia pasażer ma umożliwione wysłanie alarmu - żądania wdrożenia hamulca.
- Maszynista ma określony czas na reakcję, może wstrzymać hamowanie kontrolując dzięki temu miejsce zatrzymania pociągu.
- Gdy pociąg rusza z peronu - hamowanie jest wdrażane natychmiastowo.
Urządzenia wchodzące w skład systemu[15]:
- Interfejs pasażera PAI (Passenger Alarm Interface), składający się z:
- Urządzenie PAD - odpowiednio oznaczona rękojeść służąca do wysłania alarmu
- Interkom / Interfejs CFA (Call for Aid) - umożliwiający rozmowę z obsługą pociągu niezależnie czy został wysłany alarm poprzez urządzenie PAD
- Moduł kabinowy PAS - urządzenie sterujące pracą systemu, posiada interfejs komunikacyjny umożliwiający komunikację z nadawcą alarmu/sygnału CFA, przycisk reakcji (mostkowania), sygnał audiowizualny otrzymania alarmu, może wywołać hamowanie nagłe poprzez powiązanie z pojazdem trakcyjnym.
Instalacja systemu różni się w zależności od przyjętych założeń. System można zbudować na zasadzie przerywania pętli bezpieczeństwa lub doraźnym mostkowaniu zaworów nagłego hamowania[15].
Hamulec elektropneumatyczny
[edytuj | edytuj kod]
Hamulec elektropneumatyczny (EP[2][3]) to hamulec działający na sprężone powietrze uruchamiany (sterowany) przez sygnały elektryczne[30].

Tabor kolejowy prawie zawsze posiada niesamoczynne układy hamulca EP[30], które są niezdolne do samodzielnego zahamowania wszystkich pojazdów pociągu w przypadku przerwania ciągłości przewodu sterującego (rozerwania pociągu)[31]. W tej sytuacji podstawowym hamulcem, to znaczy takim, który musi być zawsze sprawny[10], jest zespolony samoczynny hamulec pneumatyczny[10][30] (nazywany dalej PN). Jednakże hamulce EP projektowane są jako układy ściśle współdziałające z hamulcem PN.[30] Tworzą one podwójne układy, w których w normalnych warunkach do hamowania używany jest hamulec EP, a hamulec PN stanowi rezerwę zwiększającą bezpieczeństwo gdy hamowanie EP zawiedzie[30]. Obydwa układy mogą być uruchamiane jednym zaworem maszynisty (kranem, zadajnikiem), a praca obydwu układów ze względów bezpieczeństwa jest tak daleko sprzężona, że uszkodzenie hamulca EP w trakcie hamowania często powoduje automatyczne uruchomienie hamulca PN[30].
- niesamoczynny – elektryczne sygnały sterujące oddziałują bezpośrednio na zawory rozrządcze, bez obniżania ciśnienia w przewodzie głównym, przy zachowanej możliwości hamowania czysto pneumatycznego. Na PKP jest stosowany w elektrycznych zespołach trakcyjnych.
- samoczynny – elektryczne sygnały sterujące oddziałują na dodatkowe elektrozawory, które powodują zmiany ciśnienia w przewodzie głównym i dalsze działanie hamulca jak przy hamowaniu pneumatycznym. Wspomaga to działanie zaworu maszynisty poprzez przyspieszenie zmian ciśnienia w przewodzie głównym oraz wyrównanie profilu ciśnienia wzdłuż długości pociągu. Na PKP jest zamontowany w części wagonów standardu Z.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Część 1. Budowa i działanie lokomotywy 4.2.7. Zawory maszynisty, [w:] Henryk Marciszewski , Jerzy Pawlus , Stanisław Sumiński , Lokomotywy elektryczne serii EU06 i EU07, Warszawa: Wydawnictwo komunikacji i łączności, 1974 (Tabor PKP), s. 100-109 (pol.).
- ↑ a b 2. Działanie układu sterowania 2.1. Rodzaje hamulców, [w:] G. Barna , M. Stypka , Mikroprocesorowy układ sterowania systemem hamowania elektropneumatycznego zespołów trakcyjnych, „Pojazdy Szynowe”, Nr 2, Baza danych o zawartości polskich czasopism technicznych, 2009, s. 35–37, ISSN 0138-0370 [dostęp 2025-01-09] (pol.).
- ↑ a b Marian Kaluba , Michał Maluśkiewicz , Układy sterowania hamulcami w modernizowanych zespołach trakcyjnych, „Pojazdy Kolejowe”, 2015 (1), railvehicles.eu Rail Vehicles Pojazdy Szynowe, 2015, s. 4–13, DOI: 10.53502/RAIL-138793, ISSN 0138-0370 [dostęp 2025-01-09] (pol.).
- ↑ a b c
Część 4.2.4.2.1. załącznika do rozporządzenia Komisji (UE) nr 1302/2014 z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie technicznej specyfikacji interoperacyjności odnoszącej się do podsystemu „Tabor — lokomotywy i tabor pasażerski” systemu kolei w Unii Europejskiej Tekst mający znaczenie dla EOG (CELEX: 32014R1302)
- ↑ a b c d Rozdział XIII. Hamulce zespolone. 5. Warunki techniczne dla hamulców zespolonych w ruchu europejskim międzynarodowym., [w:] Mieczysław Zabłocki , Hamulce Kolejowe, wyd. 2, Warszawa: Wydawnictwo techniczne Ministerstwa Komunikacji, 1936, s. 257-265 (pol.).
- ↑ a b c d e f g h i j k Część 1. Budowa i działanie lokomotywy 4.3. Układ hamulca, [w:] Henryk Marciszewski , Jerzy Pawlus , Stanisław Sumiński , Lokomotywy elektryczne serii EU06 i EU07, Warszawa: Wydawnictwo komunikacji i łączności, 1974 (Tabor PKP), s. 84-91 (pol.).
- ↑ Urząd Transportu Kolejowego, Mały słownik żargonu kolejowego. Wydanie 3, Urząd Transportu Kolejowego, Warszawa 2023, s. 46, ISBN 978-83-67938-03-7 [dostęp 2025-01-07] [zarchiwizowane z adresu 2024-12-03], Cytat: Nagłe dać wdrożyć tryb hamowania nagłego (pol.).
- ↑ Rozdział XIII. Hamulce zespolone. 1. Ogólne zasady działania, [w:] Mieczysław Zabłocki , Hamulce Kolejowe, wyd. 2, Warszawa: Wydawnictwo techniczne Ministerstwa Komunikacji, 1936, s. 233-234 (pol.).
- ↑ Rozdział IV. Hamulec Knorra 1. Właściwości zasadnicze szybkodziałającego zaworu rozrządczego syst. Knorra, [w:] Mieczysław Zabłocki , Hamulce Kolejowe, wyd. 2, Warszawa: Wydawnictwo techniczne Ministerstwa Komunikacji, 1936, s. 101-102 (pol.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n 1.2.4.5. Układ hamulcowy, [w:] Adam Jabłoński i inni, Poradnik dla Inspektorów Tom 3 Pojazdy kolejowe, Urząd Transportu Kolejowego, Warszawa 2023 (Poradnik dla inspektorów), s. 150-177, ISBN 978-83-65709-91-2 [dostęp 2025-01-08] (pol.).
- ↑
Dział II rozdział 3 § 26 ust. 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego i sygnalizacji, t.j. z dnia 23 stycznia 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 360)
- ↑ Rozdział 10. § 69 ust. 5 Instrukcji o prowadzeniu ruchu pociągów Ir-1, tekst ujednolicony z dnia 19 listopada 2024 r., PKP Polskie Linie Kolejowe
- ↑ 1.2.4.9. Kabina sterownicza, [w:] Adam Jabłoński i inni, Poradnik dla Inspektorów Tom 3 Pojazdy kolejowe, Urząd Transportu Kolejowego, Warszawa 2023 (Poradnik dla inspektorów), s. 199, ISBN 978-83-65709-91-2 [dostęp 2025-01-08] (pol.).
- ↑ a b 1.2.4.5. Układ hamulcowy, [w:] Adam Jabłoński i inni, Poradnik dla Inspektorów Tom 3 Pojazdy kolejowe, Urząd Transportu Kolejowego, Warszawa 2023 (Poradnik dla inspektorów), s. 177, ISBN 978-83-65709-91-2 [dostęp 2025-01-08] (pol.).
- ↑ a b c d e f g h i j k l m D. Goliwąs , M. Kaluba , M. Stęchlicki , System alarmu pasażera dla pociągów pasażerskich, „Pojazdy Szynowe” (Nr 3), Portal Komunikacji Naukowej, 2016, s. 21–32, ISSN 0138-0370 [dostęp 2025-01-08] (pol. • ang.).
- ↑ a b 1.2.7. Pojazdowe urządzenia kontrolujące czujność maszynisty, [w:] Adam Jabłoński i inni, Poradnik dla Inspektorów Tom 3 Pojazdy kolejowe, Urząd Transportu Kolejowego, Warszawa 2023 (Poradnik dla inspektorów), s. 236-240, ISBN 978-83-65709-91-2 [dostęp 2025-01-08] (pol.).
- ↑ Urządzenia shp stosowane na PKP, [w:] Paweł Okrzesik , Beskidzka Strona Kolejowa - Urządzenia oddziaływania tor - pojazd, Beskidzka Strona Kolejowa [dostęp 2025-01-07] (pol.).
- ↑ Adam Jabłoński i inni, Poradnik dla inspektorów Tom 1 Automatyka sterowania ruchem kolejowym i prowadzenie ruchu kolejowego, Urząd Transportu Kolejowego, Warszawa 2023 (Poradnik dla inspektorów), s. 224 i 401, ISBN 978-83-65709-89-9 (pol.).
- ↑ Adam Jabłoński i inni, Poradnik dla Inspektorów Tom 3 Pojazdy kolejowe, Urząd Transportu Kolejowego, Warszawa 2023 (Poradnik dla inspektorów), s. 240-248, ISBN 978-83-65709-91-2 [dostęp 2025-01-08] (pol.).
- ↑ 3.4.4. Prowadzenie ruchu kolejowego pociągów z wykorzystaniem systemu ERTMS/ETCS (poziom 1, poziom 2), [w:] Adam Jabłoński i inni, Poradnik dla inspektorów Tom 1 Automatyka sterowania ruchem kolejowym i prowadzenie ruchu kolejowego, Urząd Transportu Kolejowego, Warszawa 2023 (Poradnik dla inspektorów), s. 491-512, ISBN 978-83-65709-89-9 (pol.).
- ↑ a b Rozdział II. Hamulec samoczynny do pociągów towarowych i osobowych syst. Westinghouse'a Lu V 1, przyjęty na P. K. P. 19. Kurek nagłego hamowania, [w:] Mieczysław Zabłocki , Hamulce Kolejowe, wyd. 2, Warszawa: Wydawnictwo techniczne Ministerstwa Komunikacji, 1936, s. 70 (pol.).
- ↑ a b c 1.2.4.5. Układ hamulcowy, [w:] Adam Jabłoński i inni, Poradnik dla Inspektorów Tom 3 Pojazdy kolejowe, Urząd Transportu Kolejowego, Warszawa 2023 (Poradnik dla inspektorów), s. 155, ISBN 978-83-65709-91-2 [dostęp 2025-01-08] (pol.).
- ↑ a b c d Maciej Górowski , Hamulce w pojazdach szynowych. Podstawowa charakterystyka, budowa i eksploatacja, „Paragraf na Drodze”, Nr 2, Wydawnictwo Instytutu Ekspertyz Sądowych, 2023, s. 23-25, DOI: 10.4467/15053520PnD.23.007.18665, ISSN 1505-3520 [dostęp 2025-01-08] (pol.).
- ↑ Rozdział I. Hamulce, działające powietrzem sprężonym. 4. Zawór rozrządczy Westinghouse'a (K) do pociągów towarowych, [w:] Mieczysław Zabłocki , Hamulce Kolejowe, wyd. 2, Warszawa: Wydawnictwo techniczne Ministerstwa Komunikacji, 1936, s. 23-27 (pol.).
- ↑ Rozdział II. Hamulec samoczynny do pociągów towarowych i osobowych syst. Westinghouse'a Lu V 1, przyjęty na P. K. P. 25. Przewody, [w:] Mieczysław Zabłocki , Hamulce Kolejowe, wyd. 2, Warszawa: Wydawnictwo techniczne Ministerstwa Komunikacji, 1936, s. 86 (pol.).
- ↑ G. Barna , M. Stypka , Mikroprocesorowy układ sterowania systemem hamowania elektropneumatycznego zespołów trakcyjnych, „Pojazdy Szynowe”, Nr 2, 2009, s. 35–43, ISSN 0138-0370 [dostęp 2025-01-08] (pol.).
- ↑
Część 4.2.5.3. załącznika do rozporządzenia Komisji (UE) nr 1302/2014 z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie technicznej specyfikacji interoperacyjności odnoszącej się do podsystemu „Tabor — lokomotywy i tabor pasażerski” systemu kolei w Unii Europejskiej Tekst mający znaczenie dla EOG (CELEX: 32014R1302)
- ↑ Karta UIC 541-6 Brakes - Electropneumatic brake (ep brake) and Passenger alarm signal (PAS) for vehicles used in hauled consists
- ↑ Karta UIC 541-5 Brakes - Electropneumatic brake (ep brake) Electropneumatic emergency brake override (EBO)
- ↑ a b c d e f Rozdział I. Wiadomości ogólne o hamulcach sterowanych elektrycznie 1. Wstępna charakterystyka i ogólne kierunki rozwojowe hamulców elektropneumatycznych, [w:] Edward Dyja , Hamulce elektropneumatyczne taboru kolejowego PKP, Warszawa: Wydawnictwa komunikacji i łączności, 1964, s. 7-8 (pol.).
- ↑ 4. Własności i cechy techniczne hamulców pociągów kolejowych, [w:] Andrzej Orlik , Hamulce pociągów kolejowych podstawy konstrukcji i działania, Warszawa: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 1978, s. 43-44 (pol.).
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- A. Kalinkowski, A. Orlik – Wagony kolejowe i hamulce, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, 1985
- Transport Szynowy – niezależna strona informacyjna