Hellada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Zobacz też: Hellada – album grupy Rebeka.

Hellada (gr. Ελλάδα, Elláda, a także Ελλάς, Ellás) – ogólna nazwa starożytnej Grecji. Pierwotnie tą nazwą określano ziemie na południu Tesalii, zamieszkane przez plemię Hellenów. Mianem Hellenów zaczęto określać w czasach pohomeryckich wszystkich Greków, a Helladą zamieszkane przez nich ziemie.

Określenie helleński czasem bywa stosowane w języku polskim także w odniesieniu do Grecji nowożytnej[1]. Zdaniem Poradni Językowej PWN jest to właściwe w sytuacjach, gdy kontekst wskazuje na stylizację lub kreowanie wizerunku, poprzez nawiązanie do antycznych tradycji[2].

W języku greckim nazwa Elláda odnosi się głównie do współczesnego państwa greckiego. Dla wyróżnienia okresu starożytnego, w języku greckim używane jest określenie Αρχαία Ελλάδα (trb. Archea Ellada – „starożytna Grecja”).

W odniesieniu do współczesnej Grecji w języku polskim stosowana była dawniej także nazwa Hellas[3].

Przypisy

  1. Przykład użycia słowa „helleński”: Dz. Ustaw nr 64, poz. 273, s. 1204, Oświadczenie Rządowe z dnia 17 Stycznia 1994, na dole strony, po lewej: G R E C J A ; Oświadczenie: Mam zaszczyt poinformować, że Helleński Instytut Prawa Międzynarodowego...
  2. Wyjaśnienie PWN – jest to możliwe w sytuacjach, gdy kontekst wskazuje na stylizację albo na zamiar kreowania wizerunku poprzez nawiązanie do antycznych tradycji... Przykład: Helleńska Federacja Hotelarska...
  3. K. Zierhoffer, Z. Zierhofferowa, Nazwy geograficzne Europy w języku polskim. Dziedzictwo i współczesność, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Poznań 2011.