Hemiphlebia mirabilis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hemiphlebia mirabilis
Sélys, 1868
Kopulująca para
Kopulująca para
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada owady
Podgromada uskrzydlone
Rząd ważki
Podrząd ważki równoskrzydłe
Rodzina Hemiphlebiidae
Rodzaj Hemiphlebia
Sélys, 1868
Gatunek Hemiphlebia mirabilis
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 EN pl.svg

Hemiphlebia mirabilis – jedyny współcześnie żyjący, zagrożony wyginięciem, gatunek ważki z rodziny Hemiphlebiidae. Jest endemitem Australii znanym z 6 małych, rozproszonych populacji o niewielkim zasięgu.

Hemiphlebia mirabilis to mała ważka o długości ciała 24 mm i rozpiętości skrzydeł 22 mm. Ciało metalicznie jasnozielone, białe przydatki[2]. Dorosłe osobniki (imago) trudno obserwować w terenie z powodu ochronnego ubarwienia zlewającego się z tłem. Rozród odbywa się raz w roku. Jaja są prawdopodobnie składane na roślinności wodnej. Larwy żywią się drobnymi bezkręgowcami wodnymi. Imagines pojawiają się od końca listopada do końca lutego. Większość czasu spędzają odpoczywając na roślinach. Latają częściej nad ziemią w pobliżu zbiornika, niż nad wodą[2].

Zarówno larwa, jak i postać dorosła wykazują wiele prymitywnych ewolucyjnie cech budowy (żywa skamieniałość)[2].

Znane populacje tego gatunku obserwowano w stanach Wiktoria i Tasmania oraz na King Island. Na dwóch ostatnich z wymienionych obszarów nie potwierdzono występowania H. mirabilis od 1995[1].

H. mirabilis zasiedla rzeki oraz zbiorniki wody stojącej, w tym okresowo wysychające. Jest zagrożony wyginięciem w wyniku działalności człowieka, głównie rozwoju rolnictwa i regulacji rzek[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Hemiphlebia mirabilis. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  2. a b c T. New. Hemiphlebia Damselfly Hemiphlebia mirabilis (pdf). „Flora and Fauna Guarantee Action Statement”, 2003. Department of Sustainability and Environment. ISSN 1448-9902 (ang.).