Herb Świdnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
POL Świdnica COA.svg
Ten artykuł jest częścią cyklu Świdnica
Herb Świdnicy
POL Świdnica COA.svg Historia
POL Świdnica COA.svg Herb Świdnicy
POL Świdnica COA.svg Hejnał Świdnicy
POL Świdnica COA.svg Zabytki
POL Świdnica COA.svg Parki w Świdnicy
POL Świdnica COA.svg Polonia Świdnica
POL Świdnica COA.svg Diecezja świdnicka
POL Świdnica COA.svg Komunikacja miejska
POL Świdnica COA.svg Media

Herb Świdnicy – czteropolowy herb miasta, na tarczy czwórdzielnej w krzyż w polach 1. i 4. barwy czarnej złota korona, w polu 2. barwy srebrnej gryf czerwony, w polu 3. barwy srebrnej czarny dzik[1].

Symbolika tego herbu nawiązuje do czasów najdawniejszych i ma wyraźne przesłanie. Gryf znajdujący się na tarczy herbowej w srebrnym polu symbolizuje dzielność rycerską. Dzik jest znakiem odwagi i męskości, natomiast korona jest symbolem władzy i zwycięstwa.

Herb ten, który był najdłużej używany w historii miasta nawiązuje do starego herbu księstwa świdnickiego. Został on nadany miastu Świdnica w 1452 roku przez króla czeskiego Władysława Pogrobowca. Równocześnie w 1452 r. rada miejska nakazała wykonać pieczęć z nowym herbem, która miała być stosowana na wszystkich ważnych dokumentach miejskich. W roku 1501 pieczęć uległa modyfikacji. Pieczęć odtwarzała herb w strukturze heraldycznej tzn. tarcza w krzyż prosty dzielona na cztery pola z wyobrażeniami dawnych motywów: gryfa w polu II, dzika w polu III oraz królewskiej korony w dwóch pozostałych polach. Taki herb, obowiązywał do 1966 roku kiedy to Miejska Rada Narodowa w Świdnicy wprowadziła nowy herb miasta[2]. Złamał on tradycję historyczną herbu, gdyż przedstawiał jedynie czerwonego gryfa umieszczonego na polu srebrnym lub białym. Herb w tej postaci używany był aż do 1999 r. W tym roku uchwałą Rady Miasta powrócono do pierwotnego, historycznego herbu miasta[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. (§5. ust. 1. Statutu Miasta) Uchwała Nr XV/209/12 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 12 kwietnia 2012 r. (Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego z 2012 r. poz. 1843)
  2. Uchwała Nr IX/38/66 Miejskiej Rady Narodowej w Świdnicy z dnia 19 kwietnia 1966 r.
  3. Uchwała Nr V/37/99 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 28 stycznia 1999 r.
Herb Świdnicy w herbarzu Johanna Siebmachera (siódmy z lewej w trzecim rzędzie)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]