Herb Świdnicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
POL Świdnica COA.svg
Herb Świdnicy w latach 1966 - 1999[1]
Ten artykuł jest częścią cyklu Świdnica
Herb Świdnicy
POL Świdnica COA.svg Historia
POL Świdnica COA.svg Herb Świdnicy
POL Świdnica COA.svg Hejnał Świdnicy
POL Świdnica COA.svg Zabytki
POL Świdnica COA.svg Parki w Świdnicy
POL Świdnica COA.svg Polonia Świdnica
POL Świdnica COA.svg Diecezja świdnicka
POL Świdnica COA.svg Komunikacja miejska
POL Świdnica COA.svg Media

Herb Świdnicy – czteropolowy herb miasta, na tarczy czwórdzielnej w krzyż w polach 1. i 4. barwy czarnej złota korona, w polu 2. barwy srebrnej gryf czerwony, w polu 3. barwy srebrnej czarny dzik[2].

Symbolika tego herbu nawiązuje do czasów najdawniejszych i ma wyraźne przesłanie. Gryf znajdujący się na tarczy herbowej w srebrnym polu symbolizuje dzielność rycerską. Dzik jest znakiem odwagi i męskości, natomiast korona jest symbolem władzy i zwycięstwa.

Herb ten, który był najdłużej używany w historii miasta nawiązuje do starego herbu księstwa świdnickiego. Został on nadany miastu Świdnica w 1452 roku przez króla czeskiego Władysława Pogrobowca. Równocześnie w 1452 r. rada miejska nakazała wykonać pieczęć z nowym herbem, która miała być stosowana na wszystkich ważnych dokumentach miejskich. W roku 1501 pieczęć uległa modyfikacji. Pieczęć odtwarzała herb w strukturze heraldycznej tzn. tarcza w krzyż prosty dzielona na cztery pola z wyobrażeniami dawnych motywów: gryfa w polu II, dzika w polu III oraz królewskiej korony w dwóch pozostałych polach. Taki herb, obowiązywał do 1966 roku kiedy to Miejska Rada Narodowa w Świdnicy wprowadziła nowy herb miasta[3]. Złamał on tradycję historyczną herbu, gdyż przedstawiał jedynie czerwonego gryfa umieszczonego na polu srebrnym lub białym. Herb w tej postaci używany był aż do 1999 r. W tym roku uchwałą Rady Miasta powrócono do pierwotnego, historycznego herbu miasta[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrzej Scheer, Świdnica. Plan miasta, Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych im. Eugeniusza Romera, 1989.
  2. (§5. ust. 1. Statutu Miasta) Uchwała Nr XV/209/12 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 12 kwietnia 2012 r. (Dz. Urz. Woj. Dolnośląskiego z 2012 r. poz. 1843)
  3. Uchwała Nr IX/38/66 Miejskiej Rady Narodowej w Świdnicy z dnia 19 kwietnia 1966 r.
  4. Uchwała Nr V/37/99 Rady Miejskiej w Świdnicy z dnia 28 stycznia 1999 r.
Herb Świdnicy w herbarzu Johanna Siebmachera (siódmy z lewej w trzecim rzędzie)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]