Herb Górek Wielkich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Herb Górek Wielkich

Herb Górek Wielkich przedstawia w polu błękitnym jedenaście kłosów złotych, pięć nad sześcioma, dolne z łodyżkami i listkami.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Godło herbowe znane jest, w nieco zmienionej formie, od XVIII wieku, kiedy pojawiło się na pieczęciach gminnych. Najstarsza pieczęć została odciśnięta na dokumencie katastralnym z 1788 roku. Pieczęć owalna, o wymiarach 24x23 mm, przedstawia snop zboża o piętnastu kłosach, stojący na murawie. W otoku napis * WELKI *** *** GURKI.

W polu kolejnej pieczęci, odciśniętej na dokumencie z 1811, a później na metryce przychodu gruntowego z 1820, odciśnięto nową pieczęć, owalną, o wymiarach 26x24 mm. W polu przewiązany u dołu snop zboża z dziewięcioma długimi i siedmioma krótkimi kłosami. Legenda * WELKI • GURECKI • OBCE • PECZET. Pieczęć tą odciśnięto także na dokumentach z 1835, 1862, 1879 i 1881 roku.

Z roku 1890 zachował się niewyraźny odcisk kolejnej pieczęci, o wymiarach 26x28 mm, na której godłem jest górna połowa snopa z jedenastoma kłosami. Na otoku legenda PECZET OBCE WELKI GORECKI.

Ostatnia pieczęć z godłem odciśnięta jest na dokumencie z 1927. Okrągła, o średnicy 35 mm, bez otoku. Godło jest nieczytelne, ale prawdopodobnie przedstawia rolnika idącego za pługiem, ciągniętym przez dwa konie. Wokół godła napis Urząd Gminny * Wielkie Górki.

W 1939 Marian Gumowski zaproponował rysunek herbu z jedenastoma kłosami w dwóch rzędach, wbrew pieczęciom na których były snopy. Zaproponował też śląskie barwy dla herbu. Obecnie używany herb wsi jest zgodny z propozycją Gumowskiego.

Użycie[edytuj | edytuj kod]

Herb Górek Wielkich razem z herbem Brennej i herbem Górek Małych jest prezentowany na różnych materiałach dotyczących gminy Brenna, chociaż ta oficjalnie nie uchwaliła jak dotąd własnego herbu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • M. Gumowski, Herby i pieczęcie miejscowości województwa śląskiego z 438 rycinami, Katowice 1939
  • Alfred Znamierowski: Pieczęcie i herby Śląska Cieszyńskiego. Górki Wielkie-Cieszyn: Instytut Heraldyczno-Weksylologiczny, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, 2011, s. 44-45. ISBN 978-83-922005-5-0.