Herb gminy Łapanów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb gminy Łapanów

Herb gminy Łapanów ustalony został uchwałą gminy Łapanów nr XV/104/04 z dnia 8 czerwca 2004 r.

Opis herbu na podstawie załącznika do uchwały:

 Załącznik do uchwały mr XV/104/04
W polu czerwonym krzywaść srebrna i nad nią takiż krzyż łaciński w lewej głowie tarczy, a pod nią u prawej podstawy tarczy kamienna blankowana wieża srebrna.

Gdzie: barwa czerwona pola tarczy jest nawiązaniem do barwy pola tarczy rycerskich rodów pieczętujących się herbem Drużyna, w którym występuje godło krzywaśń - srebrna. Ziemia łapanowska była od wczesnego średniowiecza gniazdem rodowym Drużynitów. Na terenie gminy leży wieś Lubomierz, z którego wywodzi się książęcy ród Lubomierskich, a także Wieruszyce - jako gniazdo Wieruskich. Z Łapanowa pochodził zasłużony ród Łapków. Wielowiekowymi właścicielami wiosek w gminie Łapanów byli też inni Drużynici: Łapanowscy, Grabscy, Kępanowscy, Lasoccy, Lipscy, Rupniewscy oraz Słupscy. Srebrny krzyż łaciński to odwołanie do średniowiecznych tradycji trzech parafii ziemi łapanowskiej: w Łapanowie, Sobolowie i Tarnawie. Prawdopodobnie protoplaści Drużynitów wznieśli wszystkie gródki i zamki, z których najlepiej zachowały się: zamek (dwór obronny) w Wieruszycach i grodzisko w Chrostowej.

Uzasadnienie barw: czerwień jest barwą królewską (Boskiego Pomazańca), a także symbolem Syna Bożego, miłości, dzielności, poświęcenia i żarliwości. Srebro (biel) to symbol czystości , uczciwości, pokoju i wody. Ponadto barwa czerwona, złota i srebrna występuje w herbie powiatu bocheńskiego i województwa małopolskiego.
  • Opracowanie historyczno-heraldyczne oraz uzasadnienie przygotował Włodzimierz Chorązki (Uniwersytet Jagielloński - Kraków)
  • Projekt graficzny - Barbara Widłak (Akademia Sztuk Pięknych - Kraków)