Herrengasse

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Austria, Wiedeń
Herrengasse
Pałac Wilczek Herrengasse 5
Pałac Wilczek Herrengasse 5
Położenie na mapie Wiednia
Mapa lokalizacyjna Wiednia
Herrengasse
Herrengasse
Położenie na mapie Austrii
Mapa lokalizacyjna Austrii
Herrengasse
Herrengasse
48,2096°N 16,3657°E/48,209600 16,365700

Herrengasse (niem. ulica arystokratów) ulica w 1 dzielnicy Wiednia w Innere Stadt (Śródmieście).

Palais Niederoesterreich Herrengasse 13

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ulica Herrengasse istniała już w czasach rzymskich i stanowiła część tzw. Limes System, granic Państwa Rzymskiego. Pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z 1216 r. Odcinek pomiędzy Freyung a Lobkowitzplatz znana była w Średniowieczu jako Hochstraße.

Pałace[edytuj | edytuj kod]

W czasach kiedy Wiedeń uzyskiwał status miasta cesarskiego, arystkokracja austriacka (w języku niemieckim określana mianem Herren) przenosiła się do miasta, aby być bliżej cesarskiego pałacu w Hofburgu, który był rezydencją władców dynastii Habsburgów.

Kiedy w roku 1513 przedstawiciele warstwy rządzącej Dolnej Austrii ustanowili siedzibę swego rządu w Palais Niederösterreich, ulica została przemianowana na Herrengasse.

W pewnym czasie historii, na Herrengasse znajdowały się wyłącznie pałace tzw. palais arystokracji austriackiej. W jednym z nich, Palais Liechtenstein, znajdującym się przy Herrengasse 8 znajdowała się słynna sala koncertowa zwana Bösendorfer-Konzertsaal, z roku 1872. Z koncertami występowali tam Franz Liszt, Anton Rubinstein, Joseph Hellmesberger, Jr. oraz Hans von Bülow. W roku 1913 na miejscu pałacu Liechtenstein postawiono nowoczesny budynek.

Po upadku Cesarstwa Austro-Węgierskiego w 1918 roku oraz po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej w 1945 roku, wiele rodów arystokratycznych musiało pozbyć się swoich rezydencji ze względu na wysokie koszty ich utrzymania. Wiele pałaców zostało wtedy wynajętych lub wyprzedanych na cele komercyjne jako biura i muzea, lub wykupionych przez rząd austriacki na siedziby ministerstw. Ulica Herrengasse zachowała jednak swój dawny wygląd.

Do dzisiaj przy ulicy Herrengasse istnieją:


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Czeike, Felix (1973). Wien: Kunst & Kultur. Sueddeutscher Verlag, Munich. ​ISBN 3-7991-5769-7