Hieorhij Kibierman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hieorhij Kibierman
Георгій Кіберман
Pełne imię i nazwisko Hieorhij Uładzimirawicz Kibierman
Deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji
Okres od 9 stycznia 1996
do 9 stycznia 2001
Przynależność polityczna Partia Komunistów Białoruska, frakcja komunistów
Następca wybory nie odbyły się
Przewodniczący Borysowskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego
Okres od ?
do ?
Przynależność polityczna Partia Komunistów Białoruska

Hieorhij Uładzimirawicz Kibierman (biał. Георгій Уладзіміравіч Кіберман[a], ros. Георгий Владимирович Киберман, Gieorgij Władimirowicz Kibierman) – białoruski polityk, deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1995 roku mieszkał w Borysowie. Pełnił funkcję przewodniczącego Borysowskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego, był członkiem Partii Komunistów Białoruskiej. W drugiej turze wyborów parlamentarnych 28 maja 1995 roku został wybrany na deputowanego do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji z borysowskiego wiejskiego okręgu wyborczego nr 182[1]. 9 stycznia 1996 roku został zaprzysiężony na deputowanego[2]. Od 23 stycznia pełnił w Radzie Najwyższej funkcję członka Stałej Komisji ds. Budżetu, Podatków, Banków i Finansów[3]. Należał do frakcji komunistów. Od 3 czerwca był członkiem grupy roboczej Rady Najwyższej ds. współpracy z parlamentem Republiki Litewskiej[4]. 27 listopada 1996 roku, po dokonanej przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę kontrowersyjnej i częściowo nieuznanej międzynarodowo zmianie konstytucji, nie wszedł w skład utworzonej przez niego Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi I kadencji. Zgodnie z Konstytucją Białorusi z 1994 roku jego mandat deputowanego do Rady Najwyższej zakończył się 9 stycznia 2001 roku; kolejne wybory do tego organu jednak nigdy się nie odbyły[5].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapis według oficjalnego wariantu języka białoruskiego. Alternatywna forma zapisu, według tzw. wariantu klasycznego (taraszkiewicy): Георгі Уладзімеравіч Кіберман (czyt. Hieorhi Uładzimierawicz Kibierman).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]