Hong Kong (stacja MTR)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hong Kong
香港
Ilustracja
Państwo

 Chińska Republika Ludowa

Miejscowość

Hongkong

Dzielnica

Central and Western

Data otwarcia

21 czerwca 1998

Liczba peronów

3

Tung Chung Line
Poprzednia stacja

stacja początkowa

Następna stacja

Kowloon

Airport Express
Poprzednia stacja

stacja początkowa

Następna stacja

Kowloon

Położenie na mapie Hongkongu
Mapa konturowa Hongkongu, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Hong Kong”
Ziemia22°17′03″N 114°09′33″E/22,284167 114,159167
Portal Transport szynowy

Hong Kong – stacja systemu szybkiej kolei miejskiej MTR w Hongkongu. Hong Kong jest wschodnią stacją końcową linii Airport Express i Tung Chung Line. Znajduje się pomiędzy ulicami Man Cheung i Harbor View, w dzielnicy Central and Western, pod International Finance Centre. Została otwarta w 1998 roku.

Stacja jest połączona dwoma tunelami ze stacją Central. Przejście pomiędzy tymi dwoma stacjami zajmuje około 3–6 minut, tunele zostały wyposażone w ruchome chodniki. Stacja i wszystkie budynki wokół zostały zaprojektowane przez Arup Associates, we współpracy z dwiema firmami Ove Arup & Partners i Meinhardt.

Na stacji znajdują się stanowiska check-in dla podróżnych udających się na port lotniczy w Hongkongu. Odjeżdża także stąd trzy darmowe autobusy, które zatrzymują się przy głównych hotelach w okolicach Central i Wan Chai.

Układ stacji[edytuj | edytuj kod]

Mimo że do obsługi pociągów na linii Airport Express zostały wybudowane dwie platformy na drugim poziomie, w użytku obecnie jest tylko platforma 1. Zaraz po wyjściu przez bramki ze stacji znajdują się miejsca postojowe dla taksówek oraz dla darmowego autobusu, który pasażerów do najważniejszych hoteli w okolicy. Platformy do obsługi pociągów na Tung Chung Line są zlokalizowana na czwartym poziomie pod ziemią, pasażerowie, aby przesiąść się pomiędzy dwoma liniami muszą pokonać dwa poziomy. W 2007 roku MTR zainstalowało dwa punkty samoobsługowe (pierwsze w Hongkongu). Maszyny posiadają możliwość wideokonferencji z obsługą[1]. Ze stacji bezpośrednio można wyjść do International Finance Centre[2].

Na stacji Hong Kong pociągi kursują w godzinach od około 5:50 do północy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. MTR Corporation: Hong Kong layout. [dostęp 2016-08-15]. (ang.).
  2. MTR Corporation: Hong Kong street map. [dostęp 2016-08-15]. (ang.).
  3. MTR Corporation: Hong Kong timetable. [dostęp 2016-08-15]. (ang.).