Hotel butikowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hol hotelu „Granary” urządzonego we wnętrzu dawnej Słodowni Pańskiej przy ul. Menniczej we Wrocławiu

Hotel butikowy (ang. boutique hotel, czasem design hotel lub lifestyle hotel) – hotel wysokiego standardu, zaspokajający nierzadko wyszukane, luksusowe i wyrafinowane potrzeby. Grupą docelową odbiorców usług tego rodzaju hoteli są stosunkowo zamożne osoby ceniące sobie kameralność, spokój i intymność, unikające pośpiechu.

Pierwsze hotele butikowe powstały w latach 80. XX wieku w USA i Wielkiej Brytanii. Lokalizowane są zazwyczaj w centrach miast, nierzadko w historycznych zabytkowych budowlach. Są to najczęściej hotele nienależące do żadnej sieci hotelowej[1], ale pomimo to wyposażone we wszystkie atrybuty spotykane w hotelach pięciogwiazdkowych. Hotele te są na ogół niezbyt wielkie (kilkadziesiąt pokoi i apartamentów), często o indywidualnym wystroju, czasem wykonanym przez znanych projektantów wnętrz. Niekiedy w wyposażeniu tego rodzaju hoteli znajdują się dzieła sztuki i historyczne umeblowanie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Obecnie również wielkie sieci hotelowe dostrzegają możliwość ulokowania się także i w tym segmencie rynku i otwierają własne hotele tej klasy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]