Przejdź do zawartości

Hugo (syn Roberta Pobożnego)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hugo
ilustracja herbu
Król Franków (jako koregent)
Okres

od 9/19 czerwca 1017
do 17 września 1025

Poprzednik

Robert II Pobożny (jako król)

Następca

Henryk I (jako następca Roberta II)

Dane biograficzne
Dynastia

Kapetyngowie

Data urodzenia

1007

Data i miejsce śmierci

17 września 1025
Compiègne

Miejsce spoczynku

Abbaye de Saint-Corneille

Ojciec

Robert II Pobożny

Matka

Konstancja z Arles

Hugo (franc. Hugues; ur. 1007 - zm. 28 sierpnia lub 17 września 1025 w Compiègne) – król Franków w latach 1017-1025 jako koregent swojego ojca Roberta II Pobożnego. Jako że nie objął samodzielnych rządów, nie jest liczony jako władca w poczcie królów.

Był jego najstarszym synem z trzeciego małżeństwa Roberta II (panował 996-1031) z Konstancją z Arles, córką hrabiego Prowansji Wilhelma I. W 1017 roku, gdy miał 10 lat, jako najstarszy syn ojca został uczyniony koregentem - tak jak wcześniej Hugo Kapet uczynił ze swoim synem, Robertem II. Koronowano go w kościele Abbaye de Saint-Corneille w Compiègne między 9 a 19 czerwca tegoż roku. Wkrótce Hugo Magnus zbuntował się przeciw ojcu, ale następnie poddał się jego władzy. Zmarł w 1025 roku, prawdopodobnie wskutek upadku z konia[1], mając ok. 18 lat. Pochowany został w tym samym kościele, w którym go koronowano. Po jego bezdzietnej śmierci odżył spór o władzę, której od Roberta II domagali się pozostali przy życiu synowie Henryk I (późniejszy król) i Robert Burgundzki.

Rudolf Glaber, średniowieczny kronikarz, pisał o nim: "Moje pióro nie może oddać wielkich i sławnych cnót, które posiadał... We wszystkim był lepszy niż najlepsi. Żadna elegia nie wyrówna smutku po jego śmierci".

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. [New Cambridge Medieval History, IV:124.]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

(1007-1025) JAKO REX ASSOCIATUS W ŚWIETLE KRONIKI RUDOLFA GLABERA]