HyperCam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
HyperCam
Autor Hyperionics & Solveig Multimedia
Pierwsze wydanie 1997-01-08 8 stycznia 1997(dts)
Platforma sprzętowa PC
System operacyjny Microsoft Windows
Rodzaj screencast
Licencja zamknięte oprogramowanie
Strona internetowa

HyperCam – program do nagrywania ekranu opracowany przez Hyperionics i Solveig Multimedia[1]. Nagrywa ekran systemu Microsoft Windows i zapisuje go w pliku filmowym AVI (Audio Video Interleaved), WMV (Windows Media Video) lub ASF (Advanced Systems Format). HyperCam nagrywa również dźwięk z komputera i mikrofonu.

HyperCam jest przeznaczony przede wszystkim do nagrywania prezentacji oprogramowania, samouczków, pokazów, przewodników i innych demonstracji. Najnowsze wersje przechwytują również nakładki wideo i mogą ponownie nagrywać filmy (np. nagrywanie filmów odtwarzanych w programie Windows Media Player, RealVideo, QuickTime itp.). Począwszy od wersji 3.0, HyperCam zawiera również wbudowany edytor do przycinania i łączenia przechwyconych plików AVI, WMV, ASF[1].

Niezarejestrowane wersje HyperCam 2 i HyperCam 3 umieszczają cyfrowy znak wodny w lewym górnym rogu każdego nagranego pliku i pytają użytkownika o rejestrację przy każdym uruchomieniu. Rejestracja podstawowa, która kosztuje 39,95$, eliminuje ten znak wodny.

Hyperionics udostępnił HyperCam 2 na stałe jako darmowy program do pobrania „do użytku na całym świecie”[2].

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Znak wodny Unregistered HyperCam 2, powszechny symbol pierwszych lat YouTube

W pierwszych latach YouTube niezarejestrowana wersja HyperCam 2 była często używana wśród amatorskich twórców, ponieważ była bezpłatna i miała stosunkowo mały znak wodny. Przez dużą popularność program stał się symbolem internetu w przeszłości.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b HyperCam - download powerful screen capture software, SolveigMM [dostęp 2020-08-21] (ang.).
  2. HyperCam, hyperionics.com [dostęp 2020-08-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]