Przejdź do zawartości

Implozja łodzi podwodnej Titan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Implozja łodzi podwodnej Titan
Ilustracja
Pojazd podwodny Titan
Ocean

Ocean Atlantycki

Miejsce

okolice wraku RMS Titanic

Rodzaj zdarzenia

Katastrofa morska

Data

18 czerwca 2023

Godzina

11:15

Ofiary śmiertelne

5 osób

Położenie na mapie Oceanu Atlantyckiego
Mapa konturowa Oceanu Atlantyckiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
41°43′42″N 49°56′32″W/41,728333 -49,942222

Implozja łodzi podwodnej Titan – 18 czerwca 2023 r. pojazd podwodny "Titan" operowany przez amerykańską firmę OceanGate wyruszył na ekspedycję w pobliże wraku RMS "Titanic" na Oceanie Atlantyckim. 22 czerwca tego samego roku amerykańskie służby przybrzeżne potwierdziły, że pojazd podwodny implodował z pięcioma osobami na pokładzie – Stocktonem Rushem – współzałożycielem i dyrektorem generalnym OceanGate, Hamishem Hardingiem – brytyjskim biznesmenem, Paulem-Henrym Nargeoletem(inne języki) – francuskim nurkiem i ekspertem od Titanica, oraz z pakistańsko-brytyjskim biznesmenem Shahzadą Dawoodem(inne języki) wraz z synem Sulemanem.

Wymiary "Titana"

Titan, początkowo Cyclops 2 - był to pojazd podwodny o długości 6,7 metra, ważący 10,5 tony, zbudowany z włókna węglowego i tytanu. Jego maksymalny udźwig to 685 kg. Poruszał się z maksymalną prędkością 3 węzłów (5,6 km/h), używając czterech silników, dwóch pionowych i dwóch poziomych. Zapewniał zapas powietrza na 96 godzin[1].

Według ekspertów pojazd ten był w dużej mierze prototypem. Nie posiadał on odpowiednich systemów zabezpieczeń do tego typu ekspedycji, oraz był wyposażony w zbiornik tlenu o zbyt małej pojemności[2].

Logitech F710, używany do sterowania "Titanem"

Sterowanie pojazdem odbywało się za pośrednictwem pada do konsoli Logitech G F710[3].

Rozpoczęcie ekspedycji i poszukiwania[4]

[edytuj | edytuj kod]

16–17 czerwca

[edytuj | edytuj kod]

16 czerwca łódź, która miała przetransportować "Titana" w okolice wraku RMS "Titanic" wyruszyła z St. John's w Nowej Fundlandii (Kanada).

17 czerwca łódź-matka dotarła do miejsca wodowania. Jeden z członków ekspedycji, Hamish Harding, opublikował na swoim Facebooku i Instagramie post, w którym wyrażał dumę z bycia uczestnikiem prawdopodobnie pierwszej i jedynej misji załogowej na Titanica w 2023 roku. Poinformował również, że okno pogodowe zostało otwarte, a planowana data zwodowania "Titana" to 18 czerwca, o godzinie 4:00 ET[5][6].

18 czerwca

[edytuj | edytuj kod]

4:00 ET – planowana godzina rozpoczęcia ekspedycji wg Hardinga[5][6]. 8:00 ET – pojazd podwodny rozpoczyna zniżanie się na wysokość 3 810 metrów w pobliże zatopionego "Titanica", które powinno trwać ok. 2 godziny. 9:45 ET – prawdopodobnie wtedy łódź zapadła się wskutek ciśnienia na dnie Atlantyku, wtedy też została utracona łączność z załogą pojazdu "Titan", 105 minut po wyruszeniu. 15:00 ET – planowana godzina wynurzenia się "Titana" na powierzchnię, do którego nie doszło. 17:45 ETamerykańska straż przybrzeżna otrzymuje raport o wykryciu przez kanadyjski statek badawczy "Polar Prince" zaginionego pojazdu podwodnego z pięcioma osobami na pokładzie.

19 czerwca

[edytuj | edytuj kod]

Amerykańskie i kanadyjskie statki oraz samoloty rozpoczynają poszukiwania. Zostaje również wystosowane oficjalne oświadczenie, w którym uprasza się statki komercyjne przebywające w pobliżu o pomoc w znalezieniu zaginionego pojazdu podwodnego.

20 czerwca

[edytuj | edytuj kod]

Rodzina Shahzady Dawooda potwierdza, że na pokładzie znajdował się 19 letni syn biznesmena, Suleman. Proszą o modlitwy za ich bezpieczeństwo.

10:50 ETFrancja oficjalnie przyłącza się do akcji poszukiwawczej, wysyłając Atalante, statek wyposażony w sprzęt do nurkowania głębinowego.

Kanadyjski samolot Lockheed P-3 Orion wykrywa dźwięki, które mogły zostać wywołane przez pojazd podwodny. Straż przybrzeżna, która podała to do informacji publicznej dzień później, nie podaje dokładnej godziny.

21 czerwca

[edytuj | edytuj kod]

US Coast Guard, US Navy i OceanGate łączą siły w poszukiwaniach, ustanawiając wspólne dowództwo.

2:00 ET – US Coast Guard informuje o wykryciu dźwięków pochodzących spod powierzchni oceanu, które zostały wykryte przez kanadyjski samolot w ciągu poprzedniego dnia. Informuje, że próbki odgłosów są przesyłane do ekspertów amerykańskiej marynarki wojennej w celu dokładnej analizy.

Późnym popołudniem francuski statek Atalante ma dotrzeć w rejon poszukiwań.

22 czerwca

[edytuj | edytuj kod]

6:00 ET – przybliżony czas, kiedy w zbiornikach "Titana" zabraknie powietrza. Od tego momentu trwają poszukiwania wraku, bez nadziei na ocalenie któregokolwiek z członków załogi. 14:00 ET – w rejonie poszukiwań zostają odnalezione elementy pojazdu podwodnego "Titan" 15:00 ET – potwierdzenie przez amerykańską straż przybrzeżną, że elementy odnalezione godzinę wcześniej są elementami konstrukcji "Titana". Nie znaleziono ciał, ale już wiadomo, że załoga nie przetrwała.

Śledztwo w sprawie wypadku

[edytuj | edytuj kod]

23 czerwca odpowiednie organy Stanów Zjednoczonych i Kanady rozpoczęły śledztwo w sprawie wypadku pojazdu podwodnego "Titan"[7][8]. Do 25 czerwca dołączyły do nich instytucje Wielkiej Brytanii i Francji.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. OceanGate Home [online], oceangate.com [dostęp 2023-08-03].
  2. Poszukiwania łodzi Titan. Ekspert o szansach załogi na przeżycie [online], Polska Agencja Prasowa SA [dostęp 2023-08-02] (pol.).
  3. Alicja Nochowicz, Zaginięcie Titana. Tak wygląda wnętrze łodzi. Jeden guzik i pad od konsoli [online], wiadomosci.wp.pl, 22 czerwca 2023 [dostęp 2023-08-02] (pol.).
  4. Titanic sub timeline: when did it go missing and key events in search, „Reuters”, 23 czerwca 2023 [dostęp 2023-08-03] (ang.).
  5. a b Hamish Harding - I am proud to finally announce that I... [online], www.facebook.com [dostęp 2023-08-03] (pol.).
  6. a b Logowanie • Instagram [online], www.instagram.com [dostęp 2023-08-03].
  7. Titanic sub search: What happens next, „BBC News”, 23 czerwca 2023 [dostęp 2023-08-03] (ang.).
  8. Patrick Whittle, Canada is investigating why the Titanic-bound submersible imploded [online], AP News, 24 czerwca 2023 [dostęp 2023-08-03] (ang.).