Inducks

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inducks.png

I.N.D.U.C.K.S. (lub Inducks, nazwa pochodzi od połączenia słów "index" (ang. wykaz) and "ducks" (kaczki) jest dostępną za darmo bazą danych dążącą do zaindeksowania wszystkich komiksów Disneya wydrukowanych na świecie [1]. Projekt powstał w 1992 roku (zobacz niżej odnośnik "Historia Inducks"); obecnie baza zbiera informacje o publikacjach, historyjkach, postaciach, autorach komiksów oraz wiele więcej informacji. Większość użytkowników korzysta z I.N.D.U.C.K.S. poprzez wyszukiwarkę oraz interfejs przeglądania na stronie COA, która jest codziennie aktualizowana na podstawie danych z I.N.D.U.C.K.S., i jest dostępna w czternastu językach (od maja 2007 roku także po polsku).

Chociaż COA używa danych z I.N.D.U.C.K.S., nie jest jednak jego częścią, ale umożliwia użytkownikom nawigację i wyszukiwanie informacji, które w formie nieprzetworzonej są bardzo niewygodnymi w przeglądaniu plikami tekstowymi. Każdy indeks zamieszczony w COA zawiera odnośniki współzależne, co oznacza, że np. jeśli przeglądasz indeks konkretnego wydania komiksowego, możesz kliknąć na jedną z zawartych w nim historyjek, aby poznać szczegóły historyjki, między innymi scenarzystów i rysowników, oraz dowiedzieć się, w jakich innych wydaniach komiksowych na świecie ta historyjka została wydrukowana.

Z około 140,031 zaindeksowanych komiksów, I.N.D.U.C.K.S. jest drugą co do wielkości darmową bazą danych o komiksach, zaraz po Grand Comic-book Database (GCD), która zawiera w swoich zasobach ponad 190,103 zaindeksowanych wydań komiksowych (stan na listopad 2013).

W sierpniu 2011 roku na INDUCKS pojawił się 100-tysięczny indeks czasopisma.

Linki zewnętrzne[edytuj]