Jachad

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jachad
יחד
Ulica w kibucu Jachad
Ulica w kibucu Jachad
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Akka
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Misgav
Wysokość 451 m n.p.m.
Nr kierunkowy +972 4
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Jachad
Jachad
Ziemia 32°50′44,52″N 35°21′42,83″E/32,845700 35,361897
Portal Portal Izrael

Jachad (hebr. יחד; ang. Yahad) - kibuc położony w Samorządzie Regionu Misgav, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (HaTenoa'a HaKibbutzit).

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Kibuc Jachad jest położony na wysokości 451 metrów n.p.m. w północnej części Dolnej Galilei. Leży na wschodnim zboczu wzgórza Har Netofa (526 m n.p.m.), wchodzącego w skład grzbietu górskiego Gór Jatvat oddzielających położoną na północy Dolinę Sachnin od będącej na południu Doliny Bejt Netofa. Okoliczny teren stromo opada w kierunku południowym do Doliny Bejt Netofa, i łagodnie w kierunku północno zachodnim do Doliny Sachnin. Na południowy zachód od osady przepływa strumień al-Chasin. W otoczeniu kibucu Jachad znajdują się miejscowości Arraba, Dejr Channa, Ajlabun i Bu'ejne Nudżejdat, oraz wioski komunalne Hararit i Avtalion.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Jachad jest położony w Samorządzie Regionu Misgav, w Poddystrykcie Akka, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kibuc został założony w 1992 roku przez grupę młodych przyjaciół, którzy wychowali się w latach 80. XX wieku w sąsiedniej wiosce Hararit. Są to osoby zaangażowane w medytację transcendentalną. Z racji bliskiego położenia od siebie i faktu, że obie wioski są zamieszkane przez podobnie myślących ludzi, są one często uznawane za jedną osadę i nazywane Hararit-Jachad. Są one zarządzane przez jeden lokalny komitet, jednak ich mieszkańcy tworzą dwie odrębne spółdzielnie. Na początku XXI wieku kibuc przeszedł proces częściowej prywatyzacji[1].

Kultura i edukacja[edytuj | edytuj kod]

W kibucu jest ośrodek kultury. Dzieci są dowożone do przedszkola w sąsiedniej wiosce Hararit lub do szkoły podstawowej w wiosce Gilon.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka kibucu opiera się na obsłudze ruchu turystycznego i usługach. Część mieszkańców dojeżdża do pracy poza kibucem.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przy wiosce przebiega droga nr 7955, którą jadąc na wschód dojeżdża się do wioski Hararit, lub jadąc na południowy zachód dojeżdża się do wioski Avtalion i dalej do moszawu Jodfat oraz skrzyżowania z drogą nr 784.

Przypisy

  1. Yahad (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-06-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]