Jan Leś

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jan Leś
Data i miejsce urodzenia 30 października 1918
Byczyna
Data i miejsce śmierci 11 marca 2019
Jaworzno
Poseł VIII kadencji Sejmu PRL
Okres od 23 marca 1980
do 31 sierpnia 1985
Przynależność polityczna Polska Zjednoczona Partia Robotnicza
Odznaczenia
Order Sztandaru Pracy I klasy Order Sztandaru Pracy II klasy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Jan Leś (ur. 30 października 1918 w Byczynie, zm. 11 marca 2019 w Jaworznie[1]) – polski górnik, poeta i polityk, poseł na Sejm PRL VI, VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W okresie II RP pracował jako pomocnik murarski, drwal i robotnik drogowy. Podczas okupacji związany z partyzantką działającą w rejonie rodzinnej miejscowości. W 1940 został wywieziony na roboty do Niemiec, skąd uciekł. W latach 1940–1945 był górnikiem w kopalni węgla w Jaworznie. W latach 40. udzielał się też jako aktor. Po ukończeniu technikum w Bytomiu został kierownikiem wydziału ekonomicznego katowickiej OKZZ.

Po wojnie wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej. Był przewodniczącym Gromadzkiej Rady Narodowej w Byczynie. Ukończył szkołę partyjną przy KC Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) i do 1955 kierował wydziałem ekonomicznym Komitetu Wojewódzkiego (KW) PZPR w Poznaniu, potem był m.in. kierownikiem wydziału węglowego KW PZPR w Katowicach. Na Politechnice Gliwickiej uzyskał dyplom inżyniera górniczego. W 1961 został I sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR w Katowicach, w 1966 – sekretarzem KW, a w 1969 przewodniczącym WKKP. Jesienią 1971 został przewodniczącym Zarządu Głównego Związku Zawodowego Górników, a na VI Zjeździe PZPR w grudniu 1971 wybrano go na członka Komitetu Centralnego[2]. W 1972 uzyskał mandat posła na Sejm PRL VI kadencji w okręgu Rybnik z ramienia PZPR. Zasiadał w Komisji Górnictwa, Energetyki i Chemii. W 1976 i 1980 uzyskiwał reelekcję z okręgu Dąbrowa Górnicza. Zasiadał w Komisjach Sejmowych: VII kadencja – Komisja Górnictwa, Energetyki i Chemii, VIII kadencja – Komisja Górnictwa, Energetyki i Chemii oraz Komisja Spraw Wewnętrznych i Wymiaru Sprawiedliwości.

W 1972 na X Krajowym Zjeździe Delegatów Związku Zawodowego Górników wybrany został na przewodniczącego tejże organizacji[3].

Poeta. W 1998 został członkiem jaworznickiego Stowarzyszenia Twórców Kultury[4].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]