Jaskinia Brložná diera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Brložná diera
Państwo

 Słowacja

Położenie

Góry Strażowskie
masyw Rokoša

Długość

ok. 40 m

Wysokość otworów

ok. 660 m n.p.m.

Wysokość otworów
nad dnem doliny

ok. 100 m

Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Brložná diera”
Ziemia48°45′12″N 18°26′40″E/48,753333 18,444444

Jaskinia Brložná diera (słow. Jaskyňa Brložná diera, czasem też Brložná lub jaskyňa Brloh) – niewielka jaskinia krasowa Górach Strażowskich na Słowacji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia położona jest w masywie Rokoša, w środkowej części Nitrickich Wierchów, w pd.-zach. części Gór Strażowskich. Otwór wlotowy znajduje się w pd.-zach. zboczu grzbietu, opadającego w kierunku pd.-wsch. od szczytu Malý Rokoš (953 m n.p.m.), na wysokości ok. 660 m n.p.m. i ok. 100 m ponad dnem Podovrátnej doliny. Leży w granicach katastralnych wsi Nitrianske Sučany w powiecie Prievidza.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia Brložná diera ma chrakter jaskini fluwiokrasowej, rozwiniętej w osi starszego pęknięcia wapiennego masywu, przemodelowanej następnie procesami erozyjnymi, m.in. opadaniem skał stropu. Ma formę przestronnego korytarza wnikającego w głąb górotworu, od którego odgałęzia się kilka mniejszych korytarzyków. Charakteryzuje ją skromna szata naciekowa – m.in. w głębi jaskini znajduje się naciekowy „wodospad” oraz niewielki stalagnat. W różnych okresach prehistorycznych jaskinia była kilkakrotnie zamieszkana przez człowieka. Obecnie hibernuje w niej kilka gatunków nietoperzy oraz motyli.

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia jest chroniona jako pomnik przyrody (słow. Prírodná pamiatka Brložná diera) od 1994 r.[1]

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Od 2009 r. jaskinia jest udostępniona do samodzielnego zwiedzania w okresie od 1 maja do 31 października. W jej pobliżu przebiega ścieżka dydaktyczna im. Fraňa Madvy (słow. Náučný chodník im. Fraňa Madvu), biegnąca z Nitrianskiego Rudna do Nitrianskich Sučan. Przy wejściu do jaskini panel informacyjny. Ze szczytu skały ponad jaskinią roztacza się interesujący widok na jaj otoczenie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Informacja o jaskini na Enviroportalu [1]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Strážovské vrchy. Trenčianske Teplice. Turistická mapa 1 : 50 000, wydanie 5, VKÚ Harmanec, 2009, ISBN 978-80-8042-567-8;
  • Inf. o jaskini (słow.) [2].