Ścieżka dydaktyczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nie mylić z: Ścieżka edukacyjna.
Ścieżka przyrodnicza przez Bagienną Dolinę Drwęcy

Ścieżka dydaktycznaszlak pieszy, wytyczony w taki sposób, aby na jego trasie znalazło się jak najwięcej interesujących obiektów przyrodniczych (ścieżka przyrodnicza), czasem też zabytków architektury czy techniki. Celem tworzenia ścieżek dydaktycznych jest z jednej strony regulacja ruchu turystycznego, zwłaszcza na terenach rezerwatów przyrody lub innych obszarach, na których występują rzadkie gatunki roślin i zwierząt, z drugiej natomiast edukacja poprzez obserwację obiektów w ich naturalnym środowisku, co nie jest możliwe w sali lekcyjnej.

Przebieg ścieżki dydaktycznej planowany jest tak, by ingerencja w środowisko naturalne była jak najmniejsza. Ścieżki dydaktyczne są oznakowane, podobnie jak szlaki turystyczne, elementami zaplecza są tablice informacyjne, wiaty bądź zadaszenia, punkty widokowe itp.

Tablica informacyjna Ścieżki edukacyjnej Marii Skłodowskiej-Curie

Wyznacza się też ścieżki dydaktyczne związane ze znanymi postaciami. Na ich tresie znajdują się miejsca związane z daną postacią, np. Ścieżka edukacyjna Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Ścieżki dydaktycznej nie należy mylić ze ścieżką edukacyjną.