Jeźdźcy smoków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jeźdźcy smoków
DreamWorks Dragons
Gatunek serialu serial animowany
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Oryginalny język angielski
Twórcy Chris Sanders
Dean DeBlois
Muzyka tytułowa John Powell
Liczba odcinków 66
Liczba serii 3 (4 w produkcji)
Produkcja
Produkcja DreamWorks Animation
Muzyka John Paesano[1]
Czas trwania odcinka 22 minuty
Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Cartoon Network
Polska Cartoon Network, Polsat
Lata emisji od 2012
Data premiery Ziemia 7 sierpnia 2012
Polska 14 marca 2013
Status trwający
Chronologia
Poprzednik Jak wytresować smoka (2010)
Kontynuacja Jak wytresować smoka 2 (2014)

Jeźdźcy smoków (ang. Dragons: Riders of Berk, Dragons: Defenders of Berk) – amerykański serial animowany stworzony przez Chrisa Sandersa i Deana DeBloisa, wyprodukowany przez DreamWorks Animation. Serial jest kontynuacją filmu Jak wytresować smoka z 2010 roku.

Światowa premiera serialu miała miejsce 7 sierpnia 2012 roku na amerykańskim Cartoon Network[2]. W Polsce premiera serialu odbyła się 14 marca 2013 roku na kanale Cartoon Network. Od 1 września 2013 roku serial jest nadawany w Telewizji Polsat.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Serial opowiada o chłopaku imieniem Czkawka, jego przyjacielu, smoku – Szczerbatku oraz grupie młodych trenerów smoków, którzy próbują zintegrować dzikie bestie z mieszkańcami wyspy Berk. Mogłoby się wydawać, że życie Wikingów z Berk i ich wcześniejszych wrogów – smoków – po wydarzeniach z Jak wytresować smoka wiedzie się spokojnie i pokojowo. Jednakże smoki ciągle pozostają dzikimi zwierzętami i to Czkawka musi sprostać nadchodzącym wyzwaniom, które nie będą należeć do prostych. 3 sezon dzieje się przed wydarzeniami z Jak wytresować smoka 2.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Czkawka Horrendous Haddock III (głosu użyczył Jay Baruchel) – Nastolatek, syn Stoika Ważkiego; główny trener smoków w Berk. Jest przyjaźnie nastawiony do wszystkich dopóki ktoś nie zajdzie mu za skórę. Jego smokiem jest Szczerbatek z gatunku Nocna Furia.
 • Astrid Hofferson (głosu użyczyła America Ferrera) – Piękna, silna i wytrwała wojowniczka, skrycie kocha się w Czkawce z wzajemnością. Jest mistrzynią we władaniu toporem oraz sprawną gimnastyczką. Jej smokiem jest Wichura z gatunku Śmiertnik Zębacz.
 • Śledzik Ingerman (głosu użyczył Christopher Mintz-Plasse) – Młody wiking, który jest w stanie zapamiętać wszystkie szczegóły każdego odkrytego smoka. Głównie zachowuje się jak dziecko szczególnie w stosunku do swojego smoka Sztukamięs z gatunku Gronkiel.
 • Sączysmark Jorgenson (głosu użyczył Zack Pearlman) – Pewny siebie, zawsze na przedzie grupy młodych wikingów. Niechętnie słucha Czkawkę, bo jest zazdrosny o jego sławę i obwinia go za wszystko, co złe się stało. Zaleca się do Astrid, jednak bez powodzenia. Posiada smoka z gatunku Koszmar Ponocnik nazwanego Hakokieł, który często nie słucha jego poleceń.
 • Mieczyk i Szpadka Thorston (głosów użyczyli Julie Marcus i T.J. Miller) – Brat i siostra, ciągle spędzający czas na kłótniach Mają wspólnego smoka z gatunku Zębiróg Zamkogłowy zwanego Wym i Jot .
 • Stoik Ważki (głosu użyczył Nolan North) – Wódz Berk'u i ojciec Czkawki. Jako wódz jest najsilniejszy spośród wszystkich na wyspie. Jest bardzo uparty lecz troszczy się o dobro swojego syna. W siódmym odcinku Stoik zdobywa zaufanie smoka Tornado z gatunku Gromogrzmot.
 • Pyskacz Gbur (głosu użyczył Chris Edgerly) – Najlepszy przyjaciel Stoika i jednocześnie najlepszy kowal na wyspie. Jest mentorem Czkawki. Jako weteran w sprawach do walki ze smokami posiada dużą wiedzę na ich temat. Pyskacz również pracuje jako dentysta dla smoków.
 • Gruby (głosu użyczył Tim Conway) – Jeden z wikingów odpowiedzialny za zbieranie jedzenia dla wioski. W przeciwieństwie do jego partnera – Wiadra – jest znacznie inteligentniejszy i bardziej odpowiedzialny.
 • Wiadro (głosu użyczył Thomas F. Wilson) – Zawsze na głowie nosi wiadro. Dawniej stracił połowę mózgu. Jest prostym i bardzo uczuciowym wikingiem. Prócz bycia partnerem Grubego, Wiadro jest również malarzem.
 • Johann Kupczy (głosu użyczył Michael Goldstrom) – morski handlarz który od czasu do czasu odwiedza Berk.
 • Gothi – Starsza kobieta, która pełni role miejscowej szamanki. Jest niemową więc komunikuje się jedynie za pośrednictwem hieroglifów i rysowaniem na piasku.
 • Pleśniak (głosu użyczył Stephen Root) – odizolowany od społeczeństwa starzec, szukający tylko okazji by podjudzać miejscowych ludzi by usunąć smoki z wyspy. Nienawidzi smoków i Czkawki. Spiskuje razem z Albrechtem.
 • Albrecht Perfidny (głosu użyczył Mark Hamill) – Przywódca wrogiego obozu i największy wróg Stoika. Próbował podbić smoczą wyspę lecz nie udało mu się dlatego przypłynął na Berk w celu znalezienia Pogromcy Smoków (którym okazał się być Czkawka). Jednakże nie udało mu się to i uciekł z zamiarem powrotu i porwania Czkawki. W odcinku Wandersmok cz 2 wydawałoby się że zginął porażony ogniem przez tego smoka ale odcinku Wyrzutki ratuje Sączysmarka przed Krzykozgonem, pomaga Czkawce pokonać Dagura a pod koniec odcinka Stoik i Albrecht po latach godzą się i stają się przyjaciółmi.
 • Bestial (głosu użyczył Paul Rugg) – Prawa ręka Albrechta. Jest bardzo oddany Albrechtowi ale od odcinka Wandersmok cz 2 był przez jakiś czas jest po stronie Berseków ponieważ myślał że Dagur zabił Albrechta (co było nieprawdą). Prawdopodobnie po pokonaniu Dagura w odcinku Wyrzutki cz 2 wraca z powrotem do Łupieżców.
 • Dagur Szalony- wódz Berserkerów, syn Oswalda; objął władzę po przejściu ojca na emeryturę. W przeciwieństwie do niego chce przywrócić krwawą chwałę Berserkerom. Lubi polować na smoki „dla sportu”. Pod koniec odcinka Wyrzutki cz. 2 zostaje pokonany przez Albrechta i zamknięty w więzieniu. Po 3 latach ucieka.
 • Gustaw Larson - młody mieszkaniec wioski, spokrewniony z Sączysmarkiem. Ma czarne włosy, duże oczy, a na głowie nosi hełm identyczny jak hełm Sączysmarka. W jednym z odcinków chłopak zostaje wymieniony na Kamień Szczęścia przez matkę. Jest najmłodszym uczniem, a dokładnie 'Pierwszym najmłodszym uczniem i rezerwowym pomocniczym zastępcą jeźdźca, w trakcie przyuczania, czwartej klasy” Akademii Smoków i potajemnie trenuje na Kiełohaku, smoku z gatunku Koszmar Ponocnik.

Smoki[edytuj | edytuj kod]

 • Nocna Furia – najrzadszy z głównych gatunków smoków w serialu. Jego jedynym reprezentantem w serialu jest Szczerbatek. Mogą dowolnie chować i wysuwać swoje kły. Preferują atakowanie poprzez nurkowanie z dużą prędkością na cel i spluwanie kulą plazmy. Szczerbatek jest przyjacielem Czkawki.
 • Koszmar Ponocnik – najbliższy typowemu wyobrażeniu smoka europejskiego, mają jednak cechy wiwerny (korzystanie ze skrzydeł zamiast przednich łap). Okazy przedstawione w filmie charakteryzują się pomarańczowo-czarnym ubarwieniem. Koszmary znane są ze zdolności samozapłonu, pozwalającej im okryć się ogniem bez widocznych oparzeń dla smoka. Zieje płonącą, podobną do napalmu substancją o ograniczonym zasięgu. Jeden z przedstawicieli tego gatunku - Hakokieł jest przyjacielem Sączysmarka.
 • Śmiertnik Zębacz – smok, cechujący się brakiem przednich łap (w przeciwieństwie do Koszmara Ponocnika, nie używa skrzydeł do chodzenia) i kolczastym ogonem, Posiada martwą strefę (obszar, w którym nic nie widzi) z przodu głowy. Niebieska samica nazwana Wichura jest najlepszym przyjacielem Astrid.
 • Gronkiel – smok o rosłej budowie ciała. Dzięki sposobowi korzystania ze skrzydeł, podobnemu do kolibra, charakteryzuje się wysoką zwrotnością. Zieje stopionymi kamieniami. Brązowa samica zwana Sztukamięs należy do Śledzika.
 • Zębiróg Zamkogłowy – dwugłowy smok, przypominający głową hydrę. Cechuje się zmienną skłonnością do współpracy – kiedy dwie głowy się kłócą, smok jest prawie bezbronny, jednak współpracując mogą zionąć ogniem poprzez wydychanie przez jedną głowę gazu i podpalaniem go przez drugą za pomocą iskry krzesanej zębami. Młode rodzeństwo Mieczyk i Szpadka są zaprzyjaźnieni z zielonym Zębirogiem nazwanym Jot i Wym.
 • Straszliwiec Straszliwy – jeden z najmniejszych smoków, który wydaje się być niegroźny, lecz wcale taki nie jest.
 • Tajfumerang – nowo odkryty gatunek smoka przez Czkawkę i Szczerbatka. Posiada ogromne skrzydła i ciało, jednakże nie jest tak szybki jak mniejsze smoki. Podpala się i kręci w kółko przypominając fajerwerki.
 • Gromogrzmot – Morski smok z bardzo szeroką paszczą, potrafiący wystrzelić naddźwiękowym pociskiem, podobnym do tego, który używał bóg Thor. Dodatkowo może poruszać się pod wodą jak tornado. Jeden z ich gatunku Tornado został przyjacielem Stoika.
 • Ognioglista – To bardzo małe smoki, są o połowę mniejsze od Straszliwców Straszliwych. Mają pięć par nóg. Mają jedną parę średniej wielkości, w stosunku do rozmiarów ciała, skrzydeł, podobne do jaszczurek. Ich najgroźniejszą bronią jest zdolność podobna do zdolności Koszmara Ponocnika – skóra tych smoków potrafi wytworzyć bardzo wysoką temperaturę (większą od temperatury Słońca), przez co dotkliwie parzy każdego, kto dotknie smoka. Często przebywają i atakują w dużych grupach co sprawia, że są bardzo niebezpieczne.
 • Królowa Ognioglist – Smok jest ogromnych (w porównaniu do maleńkich Ognioglist) rozmiarów. Charakterystyczną cechą dla tego gatunku smoka jest pięć par nóg, uniemożliwiających szybkie poruszanie się po ziemi. Skrzydła są dość duże. Pysk jest wydłużony, oczy purpurowe, zaś z tyłu głowy znajduje się kilka par krzywych rogów, tworzących koronę. Smok zieje najmocniejszym ogniem, występującym tylko u tego gatunku łatwopalnym żelem. Żyje wraz z małymi Ognioglistami wewnątrz wulkanu znajdującego się na Wyspie Ognioglist.
 • Wrzeniec – Wrzeniec żyje w wodzie. Nie może długo przebywać na powierzchni, ponieważ wtedy jego ciało wysycha – jeśli całkowicie wyschnie umiera. Jego bronią jest wrząca woda.Te wielkie morskie smoki absorbują wodę poprzez skórę. W ich żołądku jest ona podgrzewana do temperatury wrzenia a w późniejszym etapie zostaje wystrzeliwana w przeciwników dzięki czemu stapia ich skórę.
 • Wandersmok – Przyciąga błyskawice, które potem może wykorzystać (strzela nimi). Jest symbolem Berserków. Pojawia się tylko w dwóch odcinkach drugiego sezonu.
 • Szepcząca Śmierć/Szeptozgon – Ma kilkanaście metrów długości. Wzdłuż grzbietu zwierzęcia ciągnie się rząd dużych, lecz ostrych i zakrzywionych szpikulców. Obrotowe zęby smoka pozwalają mu na wycinanie tuneli pod ziemią. Smok ma słaby wzrok, ze względu na to, że większość czasu spędza pod ziemią. Jego kuzynem jest Krzykozgon.
 • Krzykozgon – Jak sama nazwa mówi potrafi głośno krzyczeć, co dezorientuje smoki. Wykluwa się raz na 100 lat. Został podłożony razem z jajami Szeptozgonów w jaskini pod Berk przez Albrechta.
 • Zmiennoskrzydły – Pluje wrzącym kwasem oraz potrafi zmieniać barwę skóry, aby wtopić się w otoczenie. Jego jaja przypominają Kamienie Szczęścia.
 • Zaduśny zdech – Zamieszkujący Skręćkarcze bagna smok małych rozmiarów. Posiada dwie pary łap i jedną skrzydeł, długi ogon, krótkie, wygięte szpikulce i krótkie zęby. Głowa jest stosunkowo duża. Zaduśne Zdechy uwielbiają mięso. Są zwierzętami stadnymi, zamieszkują jaskinie, atakują w grupach, tworząc wokół siebie chmurę maskującego je dymu. Przyciągają je metalowe przedmioty oraz skarby, które gromadzą w jaskini. Tam smoki przetapiają metale swoim gorącym ogniem. Budowanie gniazd z metalowych przedmiotów jest ich formą obrony przed większymi smokami. Upodobniają się do mgły wytwarzając znaczne ilości dymu, w którym się ukrywają. Swoje gniazda budują ze wszystkiego co metalowe.
 • Marazmor – Smok żywiący się fluorescencyjnymi glonami znajdującymi się w potoku, który zaczyna się na Północnych Bagnach i przepływa przez Berk, z tego powodu nawiedza wioskę co 10 lat. Smok wytwarza również paraliżującą substancję.

Obsada oryginalna[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: SDI Media Polska
Reżyseria: Artur Kaczmarski
Dialogi:

Realizator:

Miks:

Koordynator produkcji:

Wystąpili:

W pozostałych rolach:

i inni

Lektor: Artur Kaczmarski
Lektor tytułu: Grzegorz Drojewski

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Stany Zjednoczone Premiera odcinka Polska Premiera odcinka Nr Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
07.08.2012 14.03.2013 01 Jak się zakłada Smoczą Akademię How to Start a Dragon Academy
07.08.2012 21.03.2013 02 Wiking do wynajęcia Viking for Hire
04.09.2012 28.03.2013 03 Folwark zwierzęcy Animal House
11.09.2012 04.04.2013 04 Okrutna parka The Terrible Twos
18.09.2012 11.04.2013 05 W smokach nadzieja In Dragons We Trust
25.09.2012 18.04.2013 06 Albrecht i Łupieżcy Alvin and the Outcasts
03.10.2012 25.04.2013 07 Jak sobie wybrać smoka How To Pick Your Dragon
10.10.2012 02.05.2013 08 Krótka historia pewnego portretu Portrait of Hiccup as a Buff Man
17.10.2012 09.05.2013 09 Smoczy kwiat Dragon Flower
14.11.2012 15.08.2013 10 Słodka Heathera Heather Report
21.11.2012 15.08.2013 11
28.11.2012 22.08.2013 12 Festiwal Roztopów Thawfest
05.12.2012 29.08.2013 13 Bliźniacze szaleństwa Twinsanity
06.02.2013 05.09.2013 14 Kiedy uderza piorun When Lightning Strikes
13.02.2013 12.09.2013 15 Co kryją smoki? What Flies Beneath
20.02.2013 19.09.2013 16 Smarkaty smarkacz Defiant One
27.02.2013 26.09.2013 17 Skręćkarcze bagna Breakneck Bog
06.03.2013 03.10.2013 18 Dziwnobarwny klejnot Gem of a Different Color
13.03.2013 10.10.2013 19 Jesteśmy rodziną We Are A Family
20.03.2013 17.10.2013 20
SERIA DRUGA - Obrońcy Berk
19.09.2013 02.02.2014 21 Żyj i pozwól latać Live and Let Fly
26.09.2013 10.02.2014 22 Gronkielowe żelazo The Iron Gronckle
03.10.2013 17.02.2014 23 Noc i wrzask The Night and the Fury
10.10.2013 24.02.2014 24 Niespodzianka spod spodu Tunnel Vision
17.10.2013 03.03.2014 25 Gdzie zimują Ognioglisty? Race to Fireworm Island
24.10.2013 10.03.2014 26 Zemsta Fright of Passage
07.11.2013 17.03.2014 27 Na szarym końcu Worst in Show
14.11.2013 24.03.2014 28 Nieposkromiony apetyt Appetite for Destruction
21.11.2013 31.03.2014 29 Zębiróg w ogniu Zippleback Down
05.12.2013 24.05.2014 30 Wandersmok A View to a Skrill
05.12.2013 25.05.2014 31
08.01.2014 31.05.2014 32 Pięć drogowskazów The Flight Stuff
15.01.2014 01.06.2014 33 Uwolnić Wrzeńka Free Scauldy
22.01.2014 07.06.2014 34 Wielki lód Frozen
29.01.2014 08.06.2014 35 Bajka o dwóch smokach A Tale of Two Dragons
05.02.2014 14.06.2014 36 Efekt węgorza The Eel Effect
12.02.2014 15.06.2014 37 Kto mgłą wojuje… Smoke Gets in Your Eyes
19.02.2014 21.06.2014 38 Bim! Bam! Bom! Bing! Bang! Boom!
26.02.2014 22.06.2014 39 Wyrzutki Cast Out
05.03.2014 28.06.2014 40
SERIA TRZECIA - Na końcu świata
26.06.2015 15.02.2016 41 Smocze oko patrzy Dragon Eye of the Beholder
16.02.2016 42
26.06.2015 17.02.2016 43 Imperfect Harmony
26.06.2015 44 When Darkness Falls
26.06.2015 45 Big Man on Berk
26.06.2015 46 Gone Gustav Gone
26.06.2015 47 Reign of Fireworms
26.06.2015 48 Crushing It
26.06.2015 49 Quake, Rattle and Roll
26.06.2015 50 Have Dragon Will Travel
51
26.06.2015 52 The Next Big Sting
26.06.2015 53 Total Nightmare
08.01.2016 54 Team Astrid
08.01.2016 55 Night of the Hunters
56
08.01.2016 57 Bad Moon Rising
08.01.2016 58 Snotlout Gets the Axe
08.01.2016 59 The Zippleback Experience
08.01.2016 60 Snow Way Out
08.01.2016 61 Edge of Disaster
62
08.01.2016 63 Shock and Awe
08.01.2016 64 A Time to Skrill
08.01.2016 65 Maces and Talons
66

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

12 października 2010 roku ogłoszono, że Cartoon Network otrzymało prawo do światowej emisji serii animowanej na motywach filmu[3]. Producent Jak wytresować smoka, Tim Jonson powiedział, że w przeciwieństwie do innych serii bazujących na filmach, takich jak Madagascar oraz Kung Fu Panda, seria How To Train Your Dragon będzie mroczniejsza i głęboka fabularnie tak jak sam film. Wydarzenia w tej serii dziać się będą zaraz po tych pokazanych w filmie. To pierwsza seria DreamWorks Animation, która będzie emitowana w Cartoon Network zamiast na Nickelodeon. Chociaż ogłoszono, że seria będzie nazywać się Dragons: The Series, telewizyjne zajawki które pojawiły się w czerwcu 2012 roku wyjawiły nowy tytuł serii: Dragons: Riders of Berk. John Stanford, dyrektor siedmiu odcinków serii pierwszego sezonu, potwierdził że planowane jest wydanie sezonu drugiego.

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]