Przejdź do zawartości

Jezioro Trzygłowskie Pierwsze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jezioro Trzygłowskie Pierwsze
Jezioro Trzygłowskie I [północne]
Położenie
Państwo

 Polska

Miejscowości nadbrzeżne

Trzygłów

Region

Równina Gryficka

Wysokość lustra

29,8 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

19,4 ha

Wymiary
• max długość
• max szerokość


820 m
360 m

Głębokość
• średnia
• maksymalna


5,5 m
11,9 m

Objętość

1067,0 tys. m³

Hydrologia
Rodzaj jeziora

rynnowe

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Trzygłowskie Pierwsze”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Trzygłowskie Pierwsze”
Położenie na mapie powiatu gryfickiego
Mapa konturowa powiatu gryfickiego, blisko centrum na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Trzygłowskie Pierwsze”
Położenie na mapie gminy Gryfice
Mapa konturowa gminy Gryfice, na dole znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Trzygłowskie Pierwsze”
Ziemia53°51′55″N 15°09′55″E/53,865278 15,165278

Jezioro Trzygłowskie Pierwsze[1]jezioro na Równinie Gryfickiej, położone w gminie Gryfice, w woj. zachodniopomorskim, o powierzchni 19,4 ha. Średnia głębokość zbiornika to 5,5 m, a maksymalna głębokość to 11,9 m. Objętość wody Jeziora Trzygłowskiego Pierwszego wynosi 1067,0 tys. m³. Zwierciadło wody jeziora znajduje się na wysokości 29,8 m n.p.m.[2]

Jezioro wraz z Jez. Trzygłowskim Drugim jest położone w obniżeniu niewielkiej rynny subglacjalnej w zlewni Gardominki. Linia brzegowa jeziora jest dość wyrównana. Jezioro otoczone jest zadrzewieniem bez zaplecza leśnego. Północne jezioro ma wyższe brzegi w porównaniu do Drugiego, a w strefie przybrzeżnej nie występują trzciny.

W południowo-zachodniej części jeziora funkcjonuje dzikie kąpielisko.

Według typologii rybackiej jest to jezioro linowo-szczupakowe[2].

Nazwa Jezioro Trzygłowskie funkcjonuje od 1949 roku, kiedy to została zmieniona z poprzedniej niemieckiej nazwy Stadt-See[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]