Jodła nadobna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jodła nadobna
Ilustracja
Systematyka[1]
Królestwo rośliny
Podkrólestwo naczyniowe
Gromada nagonasienne
Podgromada nagonasienne drobnolistne
Klasa iglaste
Rząd sosnowce
Rodzina sosnowate
Rodzaj jodła
Gatunek jodła nadobna
Nazwa systematyczna
Abies bracteata (D. Don) Poit.
Rev. Hort. (Paris) sér. 2, 4:7. 1845[2]
Synonimy

  • Abies venusta (Douglas) K.Koch
  • Pinus bracteata D.Don
  • Pinus venusta Douglas[3]
Mapa zasięgu
Jodła nadobna: zasięg występowania na mapie
Kategoria zagrożenia
Status iucn2.3 LC pl.svg
niższego ryzyka (IUCN 2.3)[4]

Jodła nadobna (Abies bracteata (D. Don) Poit.) – gatunek drzewa należący do rodziny sosnowatych. Jest najrzadszym północnoamerykańskim gatunkiem jodły. Spotykana w kilku odizolowanych skalistych kanionach w górach Santa Lucia na terenie stanu Kalifornia[2][5]. Odkrył ją i sprowadził do Europy William Lobb w 1852 roku[5].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Kwiaty
Pokrój
Drzewo dorastające do 35 m wysokości o stożkowej, wąskiej, silnie zwężającej się koronie. Konary lekko zadarte i rozłożyste[5], z wiekiem nieco opadające[6].
Kora
U młodych drzew szara i pomarszczona, z czarnymi obwódkami wokół sęków, u starszych drzew purpurowoczarna bądź czarna i głęboko spękana[5].
Liście
Grzebieniasto ułożone, ostro zakończone, równowąskie igły długości od 2,5 do 6 cm i szerokości ok. 3 mm, nachylone wzdłuż osi pędu. Wierzch ciemnozielony, od spodu z dwoma białymi paskami. Młode igły o delikatnym różowawym odcieniu[5].
Szyszki
Wyrastają w szczytowych partiach drzewa, wyglądem przypominają świecę. Odstające i wąskie końce łusek wspierających nadają im unikatowy wygląd. Pozostają na drzewie do całkowitego rozpadu[5].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Fanerofit. Roślina jednopienna, wiatropylna. Rośnie w suchych lasach iglastych w górach Santa Lucia, wzdłuż wybrzeża Kalifornii na wysokości 600-900 m n.p.m.[6] Cechuje się dużą odpornością na niekorzystne warunki[5].

Zagrożenia i ochrona[edytuj | edytuj kod]

Jodła ta wpisana jest do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych w kategorii gatunek najmniejszej troski (ang. Least Concern – LC)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Christopher J. Earle: The Gymnosperm Database - Abies. 2011.
  2. a b Abies bracteata (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2013-06-21].
  3. The Plant List. [dostęp 2013-06-21].
  4. a b Czerwona księga gatunków zagrożonych (ang.). [dostęp 21 czerwca 2013].
  5. a b c d e f g Tony Russel, Catherine Cutler, Martin Walters: Ilustrowana encyklopedia Drzewa Świata. Kraków: Universitas, 2008, s. 116. ISBN 97883242-0842-5.
  6. a b Flora of North America (ang.). W: Abies bracteata [on-line]. [dostęp 2013-06-21].