John Browning

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
John Browning

John Moses Browning (ur. 23 stycznia 1855 w Ogden, w stanie Utah, zm. 26 listopada 1926 w Liège w Belgii)[1] – amerykański konstruktor broni. Od jego nazwiska pochodzi eponim – nazwa pistoletów.

John Browning był jednym z dwadzieściorga dwojga dzieci rusznikarza Jonathana Browninga[1]. Jego matką była Elisabeth Clark, jedna z trzech żon Jonathana (Browningowie byli mormonami).

Praktykę w warsztacie ojca John Browning zaczął w wieku siedmiu lat. W wieku czternastu lat wykonał swój pierwszy karabin jednostrzałowy, prezent dla starszego brata Matta.

W 1879 roku, po śmierci Jonathana Browninga, John Browning z braćmi przejął warsztat ojca. W tym samym roku John Browning ożenił się z Rachel Child, a także uzyskał swój pierwszy patent (US Patent No. 220.271) na jednostrzałowy karabin. Po modernizacji warsztatu (zakupiono maszynę parową i użyto jej do napędu pozostawionych przez Jonathana maszyn) i przekształceniu go w przedsiębiorstwo Browning Gun Factory, Browningowie rozpoczęli produkcję skonstruowanego przez Johna Mosesa karabinu. Była to udana konstrukcja, ale Browningowie nie posiadali środków aby rozwinąć produkcję. W efekcie popyt na karabin Browninga znacznie przewyższał podaż, a zyski pozostały ograniczone.

W 1883 roku egzemplarz karabinu Browninga zakupił przedstawiciel przedsiębiorstwa Winchester Repeating Arms Company Andrew McAusland. Karabin wzbudził duże zainteresowanie w dyrekcji Winchestera. W efekcie Winchester odkupił prawa patentowe tej broni od Johna Browninga za 8000 dolarów.

Do 1902 roku John Browning skonstruował kilka wzorów broni. Patenty na większość zakupił Winchester, a następnie rozpoczął produkcję między innymi: karabinów Winchester M1886, Winchester M1894, Winchester M1895 i strzelb Winchester M1887, Winchester M1897.

W tym samym okresie John Browning rozpoczął prace nad bronią automatyczną. Ich efektem był karabin maszynowy Model 1895 Potato Digger. Na mocy porozumienia z 24 lipca 1896 przedsiębiorstwo Colt nabyło prawa do wyłącznego korzystania z wynalazków Browninga na terenie USA[1]. Była to pierwsza praktyczna konstrukcja broni automatycznej działającej na zasadzie odprowadzenia gazów prochowych[2].

Drugą konstrukcją opracowana na przełomie wieków była strzelba samopowtarzalna. Stała się ona powodem zerwania przez Johna Browninga współpracy z Winchesterem. Kiedy zakłady te odmówiły udziałów w zyskach z produkcji tej konstrukcji, John Browning udał się do Europy, gdzie zaprezentował prototyp w belgijskich zakładach Fabrique Nationale. Rozpoczęły one produkcję strzelby Browninga pod oznaczeniem A-5. Okazała się ona tak udaną konstrukcją, że jest produkowana do dziś.

Na początku wieku powstał też pierwszy pistolet samopowtarzalny Browninga Model 1900 produkowany przez FN.

W następnych latach powstały następne konstrukcje Browninga: pistolet Colt M1911 (produkowany do dziś), karabiny maszynowe M1917, M1918 (BAR)[1], M1919 i wielkokalibrowy M2.

Jednocześnie z konstruowaniem wojskowej broni maszynowej John Browning kontynuował prace nad konstrukcjami dla użytkowników cywilnych. Powstały produkowane w zakładach FN pistolety M1906, Baby, M1910, M1922[1], strzelba B25, karabinek sportowy Semi Auto 22.

John Moses Browning zmarł na zawał serca 26 listopada 1926 roku podczas wizyty w zakładach FN w Liège.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Ciepliński i Woźniak 1994 ↓, s. 42.
  2. Robert G. Segel, Colt Automatic Gun Model 1895/1914 w: Small Arms Defense Journal vol.3 no.3, s. 77.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Ciepliński, Ryszard Woźniak: Encyklopedia współczesnej broni palnej (od połowy XIX wieku). Warszawa: Wydawnictwo „WIS”, 1994, s. 42. ISBN 83-86028-01-7.