John Gordon Skellam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

John Gordon Skellam urodził się w hrabstwie Staffordshire w 1914, zmarł w lecie 1979 roku. Uczył się w Hanley High School gdzie zdobył szereg stypendiów w tym wolny wstęp na New College w Oxford. Był jednym z najbardziej szanowanych członków Brytyjskiej Regionu Towarzystwa Biometrycznego[1].

Statystyk i ekolog, odkrywca rozkładu nazwanego jego nazwiskiem.

W 1951 roku John G. Skellam rozwija model reakcji-dyfuzji biologii inwazji. Model ten opisuje dynamikę populacji,która się jednocześnie rozwija i rozprzestrzenia i przewiduje że front inwazji przeniesie się ze stałą szybkością[2]. Wyjaśnia on na podstawie zamieszkiwania piżmaków wprowadzonych do Europy że tylko przypadkiem gatunek może być w miejscu gdzie dobrze by się rozwijał[3].

Skellam dostarczył model który pozwala wziąć dynamikę populacji jako zmienną losową w każdej chwili czasu t. Jego stochastyczna forma jest dużo bardziej elastyczna niż wcześniejsze równania deterministyczne[4].

Był dyrektorem ds. badań i redaktorem "Biometrics", oficjalnego organu Towarzystwa Biometrycznego, międzynarodowego stowarzyszenia z siedzibą w Londynie[5].

Jego dwa najbardziej znaczące artykuły to:

Skellam, J. G. 1946. The frequency distribution of the difference between two Poisson variates belonging to different populations. Journal of the Royal Statistical Society: Series A 109 (3): 296.

oraz

Skellam, J.G. 1951. Random dispersal in theoretical populations

Publikacje[edytuj | edytuj kod]

Wersja .ppt "Random Dispersal in Theoretical Populations"
Artykuły indeksowane przez Google

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]