Johnny Dumfries

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Johnny Crichton-Stuart
Imię i nazwisko John Colum Crichton-Stuart, 7. markiz Bute
Kraj  Wielka Brytania
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1958
Rothesay, Isle of Bute

John Colum Crichton-Stuart, 7. markiz Bute (ur. 26 kwietnia 1958 w Rothesay, Isle of Bute) – brytyjski arystokrata i kierowca Formuły 1. Syn Johna Crichtona-Stuarta, 6. markiza Bute, i Beatrice Weld-Forester, córki komandora-porucznika Wolstana Welda-Forestera.

Uczył się w Ampleforth College, ale nie ukończył uczelni. Do 1993 r. nosił tytuł lorda Dumfries, od którego to tytułu wzięło się jego nazwisko, którego używał podczas kariery sportowej. W 1984 r. wygrał brytyjskie zawody Formuły 3. Należał do stajni Team Lotus i brał udział w 16 wyścigach sezonu 1986. Jego pierwszym wyścigiem było Grand Prix Brazylii, a ostatnim Grand Prix Australii. Łącznie podczas całego sezonu uzyskał 3 punkty. W 1988 r. wygrał wyścig 24 Heures du Mans.

Po śmierci ojca w 1993 r. odziedziczył tytuł markiza Bute i zasiadł w Izbie Lordów. Zasiadał tam do reformy Izby w 1999 r. Nie używa swojego tytułu, używa nazwiska "John Bute". Od 1993 r. jest dziedzicznym zarządcą zamku Rothesay, dziedzicznym szeryfem i koronerem hrabstwa Bute oraz głową klanu Stuart of Bute. W 2004 r. na liście najbogatszych magazynu Sunday Times zajął 321 miejsce z majątkiem ocenianym na 120 milionów funtów.

W 1984 r. poślubił Carolyn Waddell, córkę Brysona Waddella. Małżonkowie rozwiedli się w 1993 r. John i Carolyn mieli razem jednego syna i dwie córki:

W 1999 r. ożenił się ponownie z Sereną Wendell, córką majora Jaca Wendella i Anthei Maxwell-Hyslop. John i Serena mają razem jedną córkę:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
John Crichton-Stuart, 6. markiz Bute
Arms of Stuart, Marquess of Bute.svg Markiz Bute
1993-
Arms of Stuart, Marquess of Bute.svg Następca
Poprzednik
Henry Seymour, 9. markiz Hertford
Precedencja w Zjednoczonym Królestwie
Mężczyźni
Następca
John Beresford, 8. markiz Waterford