Przejdź do zawartości

João Fernandes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

João Fernandes (ur. XV w., zm. XV w.) – portugalski żeglarz i odkrywca.

Przez siedem miesięcy przebywał wśród ludów koczowniczych w Afryce Zachodniej. W trakcie tego pobytu zebrał informacje na temat topografii terenu, szlaków handlowych i handlu, które dostarczył księciu Henrykowi (później znanemu jako „Henryk Żeglarz”). Informacje Fernandesa umożliwiły rozwój portugalskiego handlu niewolnikami.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Kronika Zurary (1410–1474) wzmiankując Fernandesa opisuje go jako „giermka”[1]. Fernandes określany bywa jako „giermek” także w źródłach współczesnych[2]. Alencastro (2018) podaje, że Fernandes był giermkiem księcia Viseu[2].

W latach 40. XV w. portugalski książę Henryk (później znany jako „Henryk Żeglarz”) finansował pierwsze wyprawy portugalskie do Afryki[3]. Celem wypraw było odkrycie nowych ziem i nawiązanie kontaktów handlowych[3].

Fernandes popłynął z wyprawą pod dowództwem Antão Gonçalvesa do regionu Rio de Oro w Afryce Zachodniej[3]. Różne źródła podają różny rok wyprawy – 1444[3] i 1445[4]. Wyprawa Gonçalvesa powróciła do Portugalii z tubylcem, a Fernandes został w Afryce[5][a]. W Portugalii Afrykanin został dobrze przyjęty przez księcia Henryka, który go obdarował i odesłał do domu[5].

Fernandes przez siedem miesięcy przybywał wśród koczowniczych pasterzy owiec, którzy trzymali niewolników z królestw afrykańskich[4]. Niektóre źródła podają, że Fernandes był pierwszym w historii lançado (tłum. „wyrzucony”, „wygnany”) – portugalskim osadnikiem[1], jednak inne wskazują na to, że Fernandes nie zamierzał osiedlać się w Afryce na stałe[3]. Fernandes towarzyszył koczownikom podczas ich podróży na szlakach łączących Afrykę Zachodnią z Afryką Północną[6].

Antão Gonçalves wrócił po Fernandesa w 1445 roku[7], a ten po powrocie do Portugalii przekazał Henrykowi szczegółowe informacje o zachodniej Saharze i handlu z wybrzeżem Gwinei[4] – o oazach, szlakach karawan, towarach, którymi handlowano[5], topografii terenu i panujących tam zwyczajach[6]. Fernandes zaobserwował, że koczownicy finansują kupno niezbędnych rzeczy poprzez zyski ze sprzedaży afrykańskich niewolników Maurom z Afryki Północnej[6].

Informacje Fernandesa umożliwiły rozwój portugalskiego handlu niewolnikami – w 1448 roku Portugalia zawarła lukratywne kontrakty handlowe z wodzami mauretańskimi i afrykańskimi[4].

  1. Encyclopædia Britannica podaje, że do Portugalii udał się jeden z mauretańskich kupców, a Fernandes zgłosił się na ochotnika, by zostać jako zakładnik z rodziną kupca, zob. Encyclopædia Britannica ↓. Kronika Zurary podaje, że Fernandes został, by zebrać informacje o regionie i przekazać je księciu, zob. Castro E Almeida 2018 ↓.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]