Juan Antonio Cuervo (obraz Goi)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Juan Antonio Cuervo
Ilustracja
Autor

Francisco Goya

Data powstania

1819

Medium

olej na płótnie

Wymiary

120 × 87 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Cleveland Museum of Art

Architekt Ventura Rodríguez, Goya, 1784

Juan Antonio Cuervo (hiszp. Juan Antonio Cuervo) – obraz olejny hiszpańskiego malarza Francisca Goi (1746–1828). Portret przedstawiający architekta Juana Antonia Cuervo należy do zbiorów Cleveland Museum of Art[1][2].

Juan Antonio Cuervo[edytuj | edytuj kod]

Juan Antonio Cuervo był utalentowanym architektem, zwolennikiem neoklasycyzmu. Studiował w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda, a w 1815 został jej dyrektorem. Jego nauczycielem był Ventura Rodríguez. Cuervo był odpowiedzialny za projekt nowego kościoła św. Jakuba w Madrycie. Poprzedni, mniejszy kościół został wyburzony w 1810 za rządów Józefa Bonapartego, aby umożliwić budowę placu Oriente przed Pałacem Królewskim[1].

Okoliczności powstania[edytuj | edytuj kod]

Od początku XIX w. pozycja Goi jako nadwornego malarza i popularność wśród hiszpańskiej arystokracji były ugruntowane. Po zakończeniu wojny niepodległościowej w 1814 Goya wrócił do portretowania madryckiego społeczeństwa[3]. Jednak w tym czasie popularniejszym portrecistą arystokracji stał się młody malarz z Walencji Vicente López Portaña[4]. W 1819 Goya nabył położoną na obrzeżach miasta posiadłość nazywaną Dom Głuchego i wyjechał z Madrytu[5]. Wykonywał znacznie mniej oficjalnych zamówień, a jego modelami były coraz częściej osoby z bliskiego otoczenia. Wizerunek architekta Juana Antonia Cuervo powstał w 1819 i był jednym z ostatnich formalnych portretów, które namalował Goya[4]. Zamówienie najprawdopodobniej nie pochodziło z żadnej instytucji, lecz miało prywatny charakter. Malarz osobiście znał architekta i jego siostrzeńca Tiburcia Péreza y Cuervo, którego sportretował rok później[1].

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Goya portretował wcześniej innych architektów, w 1784 namalował Portret Ventury Rodrígueza, a w 1803 Portret Juana de Villanueva[1]. Sportretował ich z atrybutami zawodu – lecz każdego w nieco innych sposób. Juan Antonio Cuervo siedzi w eleganckim fotelu przy biurku. Jako dyrektor uczelni artystycznej ma na sobie strój akademicki, czarny kaftan ozdobiony złotymi haftami[4]. W ręce trzyma cyrkiel, a na biurku rozłożony jest architektoniczny plan nowego kościoła św. Jakuba. Tło jest ciemne i neutralne. W lewym dolnym rogu widnieje inskrypcja Dn. Juan Anto / Cuerbo / Directr de la Rl / Academia de Sn Fernando / Por su Amigo Goya / año 1819 (Juan Antonio Cuervo, dyrektor Akademii San Fernando, przez jego przyjaciela Goyę, rok 1819)[5].

Proweniencja[edytuj | edytuj kod]

Obraz znajdował się w kolekcji Francisca Durána y Sirventa w Madrycie. Został nabyty przez Paula Durand-Ruela z Paryża. Później stał się własnością Johna D. Rockfellera, w Greenwich i Nowym Jorku, a następnie Jacques'a Seligmana w Nowym Jorku. Poprzez kolejnego właściciela, Williama H. Marlatta, trafił do zbiorów Cleveland Museum of Art[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Xavier Bray (ed.): Goya: Los Retratos. Turner Libros, 2015, s. 142, 146. ISBN 978-84-1635-484-9.
  2. Portrait of Don Juan Antonio Cuervo. clevelandart.org. [dostęp 2018-01-04]. (ang.).
  3. María Jesús Díaz (red.): Goya. Madrid: Susaeta Ediciones, 2010, s. 204. ISBN 978-84-9928-021-9.
  4. a b c Juan Antonio Cuervo. artehistoria.com. [dostęp 2018-01-04]. (hiszp.).
  5. a b c Juan Antonio Cuervo. fundaciongoyaenaragon.es. [dostęp 2018-01-04]. (hiszp.).