Juliusz Rappoport

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Juliusz (Izaak) Rappoport ros. Раппорт Исаак Арамович (ur. 1851 – zm. 1903) – złotnik rosyjski specjalizujący się w tworzeniu wyrobów ze srebra, pracujący dla firmy Fabergé.

Izaak Abramowicz Rappoport był mistrzem wyrobów ze srebra czynnym w Petersburgu. Urodził się w roku 1851 lub 1852 (niektóre źródła wskazują 1864 rok) w Kownie na Litwie. Zmarł w roku 1917. Uczył się w Berlinie u mistrza złotnika Scheffa. W roku 1880 przyjechał do Petersburga. W marcu 1884 roku zdał egzamin mistrzowski. Był kupcem drugiej gildii w Petersburgu.

Pracował dla Dostawcy Dworu JCW firmy Fabergé. Kierował pracownią złotniczą wytwarzającą wyroby ze srebra. Jego pracownia wytwarzała srebra w bardzo szerokim zakresie, od małych figurek do monumentalnych naczyń. W początku lat dziewięćdziesiątych XIX wieku przeszedł na luteranizm i przyjął imiona Juliusz Aleksander. Był jednym z najznakomitszych mistrzów pracujących dla firmy Fabergé.

W roku 1903 Rappoport odszedł na emeryturę z firmy Fabergé. Wkrótce po tym zaangażował się z organizację Pierwszego Artelu srebrników w Petersburgu. Artel przetrwał dwa lub trzy lata i wstrzymał działalność.

W firmie Fabergé miejsce pracowni Rappoporta zajął warsztat Armfelta.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Adam Szymański: Rappaport Izaak Abramowicz (1851-1903). W: A. Szymański (red.): Złotnicy dworu Romanowów. Berlin-Opole: Metropolisart, 2011, s. 126.
  • Adam Szymański: Izaak Abramowicz Rappoport (1851-1903). Złotnik, mistrz dzieł ze srebra pracujący dla przedsiębiorstwa Fabergé. W: P. Iwanow (red.): Szkice o złotnictwie rosyjskim. Od połowy XIX do początku XX wieku. Warszawa: Metropolisart, 2010, s. 115-118.