Jurij Bezmienow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jurij Bezmienow
Юрий Александрович Безменов
Data i miejsce urodzenia 1939
Mytiszczi, ZSRR
Data i miejsce śmierci 7 stycznia 1993
Windsor, Kanada
Zawód funkcjonariusz służb specjalnych ZSRR

Jurij Bezmienow, ros. Юрий Александрович Безменов, znany też pod nazwiskiem Tomas David Schuman oraz Jurij Makiejew, ros. Юрий Александрович Макеев (ur. 1939 w Mytiszczi, zm. 7 stycznia 1993 w Windsor[1]) – radziecki tajny współpracownik działający pod przykryciem dziennikarza na zlecenie Pierwszego Zarządu Głównego Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego, w 1970 zbiegły do Ameryki Północnej.

Życiorys[edytuj]

Urodzony w rodzinie oficera radzieckiego, członka Sztabu Generalnego SZ ZSRR, inspektora oddziałów w państwach satelickich. Wykształcony w Instytucie Języków Wschodu w Moskwie, potem w szkołach szpiegowskich, specjalizował się w kulturze i językach narodów Indii. Jeden z wyróżniających się pracowników agencji informacyjnej Novosti.

W 1967 roku z polecenia komórki wywiadowczej KGB związał się z pismem (tłumacząc na ang.) „Russia Today”. Ekspert w dziedzinie technik dezinformacyjnych i dywersji ideologicznej (активные мероприятия).

W 1970 roku zbiegł do Kanady z Indii, gdzie pracował jako oficer prasowy ambasady radzieckiej w New Delhi.

Przekazywał USA wiele cennych informacji na temat działalności Związku Radzieckiego, a następnie Rosji w zakresie dezinformacji, przewrotu ideologicznego oraz technik wykorzystywanych do przejęcia kontroli nad kolejnym państwem. Swoje doświadczenia opisał w tekście pt. Love Letter to America[2].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. SCHUMAN, Tomas D (ang.). W: Windsor Public Library Obituaries [on-line]. www.windsorpubliclibrary.com. [dostęp 2012-04-21].
  2. Tomas D. Schuman: Love letter to America. Los Angeles: NATA, 1984. ISBN 978-0-9350-9013-0.

Linki zewnętrzne[edytuj]