Jurij Biezmienow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Jurij Bezmienow)
Jurij Biezmienow
Ю́рий Безмeнов
Pełne imię i nazwisko

Jurij Aleksandrowicz Biezmienow

Data i miejsce urodzenia

1939
Mytiszczi

Data i miejsce śmierci

7 stycznia 1993
Windsor, Kanada

Zawód, zajęcie

funkcjonariusz służb specjalnych ZSRR

Jurij Aleksandrowicz Biezmienow, ros. Юрий Александрович Безменов, znany też pod nazwiskiem Tomas David Schuman oraz Jurij Makiejew, ros. Юрий Александрович Макеев (ur. 1939 w Mytiszczi, zm. 7 stycznia 1993 w Windsor[1]) – radziecki tajny współpracownik działający pod przykryciem dziennikarza na zlecenie I Zarządu Głównego KGB (wywiad zagraniczny), w 1970 zbiegł do Ameryki Północnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w rodzinie oficera radzieckiego, członka Sztabu Generalnego SZ ZSRR, inspektora oddziałów w państwach satelickich ZSRR – bloku wschodnim. Wykształcony w Instytucie Języków Wschodu w Moskwie, potem w szkołach szpiegowskich, specjalizował się w kulturze i językach narodów Indii. Jeden z wyróżniających się pracowników agencji informacyjnej Novosti.

W 1967 roku z polecenia komórki wywiadowczej KGB związał się z pismem (tłumacząc na ang.) „Russia Today”. Ekspert w dziedzinie technik dezinformacji i dywersji ideologicznej (ros. активные мероприятия).

W 1970 roku zbiegł do Kanady z Indii, gdzie pracował jako oficer prasowy ambasady radzieckiej w New Delhi.

Przekazał USA wiele cennych informacji na temat działalności Związku Radzieckiego, a następnie Rosji w zakresie dezinformacji, przewrotu ideologicznego oraz technik wykorzystywanych do przejęcia kontroli nad atakowanym państwem. Swoje doświadczenia opisał w tekście pt. Love Letter to America[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. SCHUMAN, Tomas D. [w:] Windsor Public Library Obituaries [on-line]. www.windsorpubliclibrary.com. [dostęp 2012-04-21]. (ang.).
  2. Tomas D. Schuman: Love letter to America. Los Angeles: NATA, 1984. ISBN 978-0-9350-9013-0.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]