Przejdź do zawartości

Józef Zieńkowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Zieńkowicz
ilustracja
Rodzina

Zieńkowiczowie

Odznaczenia
Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari

Józef Zieńkowicz albo Zienkowicz – polski uczestnik powstania listopadowego na ziemiach zabranych.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny szlacheckiej[1]. Był jednym z inicjatorów i uczestników powstańczego wystąpienia w Oszmianie[1][2]. Na koszt hrabiego Karola Dominika Przeździeckiego zorganizował i dowodził konnym oddziałem kawalerii powstańczej, tak zwanych desperatów. Oddział ten wyróżniał się swoimi mundurami, na których naszyto białe pasy na wzór żeber oraz trupie czaszki[1][3]. Po połączeniu powstańców z przybyłymi na Litwę wojskami regularnymi walczył w składzie różnych jednostek, przeszedł szlak bojowy do Warszawy[1]. Był m.in. adiutantem generała Sierakowskiego[1]. Został także posłem na sejm powstańczy z powiatu oszmiańskiego[1]. Był też odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari[1].

Po upadku powstania we Francji[1]. Był członkiem sejmu powstańczego na emigracji[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e f g h За вольнасць і веру. Ігнацій Клюкоўскі і яго ўспаміны аб падзеях паўстання 1830-1831 гадоў: На польскай і беларускай мовах] / Уклад., перакл., камент. В. В. Гарбачова. - Мінск: Лімарыус, 2007. (fragm.) (biał.)
  2. Powstanie powiatu oszmiańskiego. Z notatek Klukowskiego, (w:) Zbiór pamiętników o powstaniu Litwy w r. 1831 układany przez Felixa Wrotnowskiego, Paryż 1835 w Księgarni Polskiej, s. 231. (wersja cyfrowa)
  3. Powstanie powiatu oszmiańskiego. Z notatek Klukowskiego, (w:) Zbiór pamiętników o powstaniu Litwy w r. 1831 układany przez Felixa Wrotnowskiego, Paryż 1835 w Księgarni Polskiej, s. 235. (wersja cyfrowa)
  4. Walenty Zwierkowski, O Sejmie w Emigracji, Poitiers 1839, s. 10.