Kamień runiczny z Möjbro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamień runiczny z Möjbro

Kamień runiczny z Möjbro (U 877) – granitowy kamień runiczny o wysokości 2,45 m, znajdujący się obecnie w zbiorach Statens historiska museum w Sztokholmie[1].

Zabytek pochodzi z okresu między 400 a 700 rokiem. Pierwsze informacje na jego temat pochodzą już z początku XVII wieku, nie podano jednak dokładnej jego lokalizacji. W 1730 roku został przeniesiony do Hagby i ustawiony na tamtejszej parafii. W 1930 roku zabrano go ponownie do Möjbro, a w 1948 roku został umieszczony w sztokholmskim Statens historiska museum[1].

Na kamieniu umieszczona została inskrypcja w piśmie runicznym oraz wizerunek galopującego jeźdźca, któremu towarzyszą dwa zwierzęta. Napis, czytany od prawej do lewej i od dołu do góry, jest trudny w interpretacji. Postulowane były różne interpretacje:

  • Otto von Friesen (1913) proponował czytać napis jako frawaradaR : anahahaislagina : R „Frawaraðar. Ane jednooki jest pobity” (kamień upamiętniałby więc zwycięstwo Frawaraðara nad wrogiem)
  • Wolfgang Krause (1936) zaproponował odczyt frawaraðar : ana : hahai : slaginaR „Frawaraðar na koniu biegnie zabity” (byłby to więc kamień upamiętniający poległego)
  • według Lennarta Elmevika (1978) właściwy odczyt to frawaraðar : ainahaha : is : laikinaR „Frawaraðar najznakomitszy został podstępnie zabity”

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Steckbrief: Stein von Möjbro (Uppland, S) (niem.). runenprojekt.uni-kiel.de. [dostęp 2014-05-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paulina Horbowicz, Gert Kreutzer, Witold Maciejewski, Dominika Skrzypek: Runy. Warszawa: Wydawnictwo TRIO, 2011, s. 85-87. ISBN 978-83-7436-259-7.