Kamieniołom łupków Ménez-Trémez

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kamieniołom łupków Ménez-Trémez
Ardoisière de Ménez-Trémez (Plévin)
Symbol zabytku nr rej. IA22132316
Państwo

 Francja

Miejscowość

Trémez, Plévin

Typ budynku

kamieniołom

Ukończenie budowy

XIX wiek

Położenie na mapie Côtes-d’Armor
Mapa konturowa Côtes-d’Armor, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kamieniołom łupków Ménez-Trémez”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kamieniołom łupków Ménez-Trémez”
Położenie na mapie Bretanii
Mapa konturowa Bretanii, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kamieniołom łupków Ménez-Trémez”
Ziemia48°13′19″N 3°32′45″W/48,221944 -3,545833

Kamieniołom łupków Ménez-Trémez – francuski kamieniołom otwarty w 1875 roku. W 2014 roku został wpisany do rejestru zabytków[1].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Kamieniołom zlokalizowany jest w Ménez-Trémez, w miejscowości Plévin, w departamencie Côtes-d’Armor, w regionie Bretania[2][3].

Kamieniołom łupków Ménez-Trémez składa się z dwóch dużych wyrobisk, które są nadal w użyciu. Wybudowany tu został niewielki budynek, który pełni funkcję schronu oraz magazynu łupków. Teren otoczony jest odpadami łupkowymi, z których część jest porośnięta roślinnością. Pochodzą one prawdopodobnie z początków eksploatacji[4].

Opis[edytuj | edytuj kod]

W 1875 roku rozpoczęto eksploatację złoża granitu. Po pewnym czasie prace zostały przerwane a wykopy zasypane. W 1885 roku Jean Quéret wznowił wydobycie granitu i produkcję łupków. Stanowisko wydobycia znajdowało się w połowie wysokości zbocza i tworzyło rodzaj jaskini. Ze względu na nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa, na wniosek burmistrza miasta Plévin, służba górnicza zamknęła kamieniołom[4].

W 1947 roku powstał 16 metrowy szyb, a w miejscu zwanym Roz-an-Goff powstał kolejny, 10 metrowy szyb. W 1964 roku kamieniołom przejął Georges Guillou. Firma Ardoisières de Plévin wytwarzała rustykalne łupki. Kamieniołom nadal funkcjonuje pod nazwą „Ardoise rustic de Bretagne”[5][6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]