Przejdź do zawartości

Kaspierowska Ikona Matki Bożej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaspierowska Ikona Matki Bożej
Ilustracja
Miejsca kultu

Rosyjski Kościół Prawosławny

Początek kultu

XIX w.

Czas powstania wizerunku

przed końcem XVI w.

Data wspomnienia

29 czerwca/12 lipca
1/14 października

Styl

ikona

Kaspierowska Ikona Matki Bożej – cudowna ikona Matki Bożej.

Ikona przedstawia Matkę Bożą tulącą Dzieciątko Jezus do swojej twarzy. Jest ona wyraźnie większa od twarzy Dzieciątka, Matka Boża ma głowę nakrytą chustą. Ustawienie postaci (w lewą lub w prawą stronę) jest różne zależnie od wariantu ikony.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze informacje o ikonie datują się z końca XVI stulecia, kiedy miała zostać przywieziona z Siedmiogrodu przez nieznanego z nazwiska Serba, który zamieszkał w guberni chersońskiej. Ikona przechodziła z pokolenia na pokolenie w jego rodzinie; w 1809 stała się własnością Julianny Joannowny Kaspierowej, właścicielki majątku Iwano-Iwanowsk. W 1840 w czasie nocnej modlitwy przed podniszczonym wizerunkiem Kaspierowa stwierdziła, że nigdy nie konserwowana ikona samoistnie odnowiła się. Wizerunek szybko stał się celem pielgrzymek, była przechowywana we wsi Kaspierowka, jednak w okresie wybranych świąt była przenoszona do cerkwi w Chersoniu, Nikołajewsku i Odessie. Modlitwy przed nią miały przyczynić się do uratowania Odessy od zniszczeń w czasie wojny krymskiej. Jednak już wcześniej, w 1840, Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego uznał ikonę za cudowną na mocy szeregu cudownych wydarzeń, jakie miały mieć przed nią miejsce.

Obecnie (pocz. XXI w.) wizerunek wystawiony jest dla kultu w soborze Zaśnięcia Matki Bożej w Odessie, a w dniu Zstąpienia Ducha Świętego przewożony do soboru Świętego Ducha w Chersoniu[1].

Święta

[edytuj | edytuj kod]

Dni wspomnienia w Kościele Prawosławnym:

  • 29 czerwca/12 lipca
  • 1/14 października

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]